Süleyman Demirel Üniveristesi acil servisine başvuran pnömoni tanısı alan hastaların laboratuvar ve görüntülerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of laboratory and imaging results of patients diagnosed with pneumonia presenting to the emergency department of Süleyman Demirel University
- Tez No: 901708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ÇAĞRI OĞUZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Kısa vadede frontal QRS-T açısı ve diğer klinik parametrelerin pnömoni hastalarında sağkalım üzerindeki etkilerini belirlemek, erken dönemde risk profillerini tanımlamak ve tedavi stratejilerini optimize etmektir. Uzun vadede ise, bu bulguların literatürdeki eksiklikleri doldurarak, frontal QRS-T açısının pnömoni hastalarında bağımsız bir prognostik faktör olup olmadığını ortaya koymayı ve bu bilginin klinik uygulamalarda kullanılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu çalışmada kullanılan skorlamaların, laboratuvar parametrelerin ve görüntülerin prognoz ve mortalite üzerindeki etkilerini ve bu skorlamaların birbirlerine olan üstünlüklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde retrospektif, randomize, gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülmüştür. 01.09.2022-01.09.2023 tarihleri arasında acil servise pnömoni tanısı (J18) ile başvuran hastaların dosyaları incelenmiş ve eksiksiz kayıtları olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: F-QRS-T açısı >67 için AUC 0,729, duyarlılık %65,38 ve özgüllük %72,16 olarak tespit edilmiştir (p < 0,001). CURB-65 skoru >1 için AUC 0,841 olup duyarlılık %85,71 ve özgüllük %65,22'dir (p < 0,001). PSI skoru >108 için AUC 0,887, duyarlılık %85,7 ve özgüllük %81,9 olarak belirlenmiştir (p < 0,001). Sonuç: Pnömoni hastalarında ortalama frontal QRS-T açısı 62,60±48,91 derece olarak ölçülmüştür. Elektrokardiyografi parametrelerinin klinik yönetimde önemli olabileceğini göstermektedir. Yüksek CURB-65 ve PSI skorlarına sahip hastalarda F-QRS-T açısı anlamlı derecede artmış, QT süresi kısalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to determine the short-term impact of frontal QRS-T angle and other clinical parameters on survival in pneumonia patients, define risk profiles early, and optimize treatment strategies. In the long term, we seek to fill gaps in the literature by investigating whether the frontal QRS-T angle is an independent prognostic factor in pneumonia patients and ensure its application in clinical settings. This study evaluates the impact of scoring systems , laboratory parameters , and imaging on prognosis and mortality, as well as the superiority of these scoring systems over each other. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively, randomly, observationally, and at a single center in the Emergency Medicine Clinic of Süleyman Demirel University Medical Faculty.