Üniversite gençliği ve mezunlarına yönelik cinsel saldırı mağdur araştırması
  1. Tez No: 90171
  2. Yazar: ZEHRA KAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
90 Vm)ÖZET Çalışmamızda ülkemizde ne tür davranışların cinsel şiddet olarak algılandığı, bu tür davranışların kadm ve erkeklere göre ne derece rahatsızlık verdiği, hangi oranlarda cinsel şiddet eylemlerinin gerçekleştiği, kimler tarafından, nerede, ne zaman uygulandığı, adli makamlara ne derece yansıdığı, yansımıyorsa nedenleri ve mağdurların etkilenme dereceleri araştırıldı. Araştırmamıza 300'ü erkek, 700'ü kadm üniversite öğrencisi ve mezunu toplam 1000 kişi katıldı. Elde ettiğimiz veriler literatürlerle uyumlu olarak cinsiyete göre, cinsel şiddet eylemlerine bakış açısmda farklılıkların olduğunu, kadınların bu eylemlere daha fazla maruz kaldığım ve özellikle temas içeren cinsel şiddet türlerinin sanılanın aksine yabancılar tarafından değil, tamdık kişilerce gerçekleştirildiği, adli makamlara yansımadığı ve kadm mağdurların eylemlerden daha fazla etkilendiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY This research will show, in Turkey what kind of behavior will be perceived as an act of sexual assault, the degree of uncomfortableness of this kind of behavior by women and men, at which estimate the action of sexual assault will be confirmed, by whom, where, in the course of time, the degree of reflection by way of legal status and, if there will be no reflection, why and at which degree the injured party will be affected. 1000 students and graduates participated in this study, 300 men and 700 women. Considering sex (female, male), in accord to the literature, the difference of the point of view of the act of sexual assault becomes aware. Females are much more exposed to sexual assault and particularly this kind of contact will not be made by a stranger, but by a known person and women are much more affected by the reflection by way of legal status and the act of being a victim.