İmam Mâtürîdî'de din-siyaset ilişkisi
The relationship between religion and politics in Imam Maturidi
- Tez No: 901761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TEBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırma, din ve siyasetin etkileşimi, toplumsal refleks ve yönetim anlayışlarının oluşumu gibi temel konulara odaklanarak, İslâm toplumlarının karşılaştığı zorlukları ve bu sorunlara çözüm yollarını anlamamıza katkı sağlamaktadır. Araştırma, tarihsel ve felsefi bir analiz sunarak, İslâm dünyasında din ve siyaset arasındaki ilişkilerin çeşitliliğini açıklamaktadır. Mâtürîdî'nin bakış açısına göre, mutlak itaatin reddi, devlet yöneticisine itaatin sınırları ve siyasi otoritenin yasama yetkisi gibi konularla birlikte, devlet yönetiminde bulunması gereken danışma, şura ve istişare gibi unsurlarla ortak düşüncenin önemi vurgulanıyor. Mâtürîdî'nin din ve siyaset ayrımını devam ettirmesi, temel hak ve özgürlüklerle ilgili düşünceleri, liderlik nitelikleri ve bu konuların tarihsel bağlamı üzerinde detaylı bir analiz sunarak düşünsel zenginliğini ortaya koyuyor. Çalışma, İmam Mâtürîdî'nin din-siyaset ilişkisi üzerindeki düşüncelerinin odak noktasını oluşturan haklar, düşünce özgürlüğü, adalet, eşitlik, itaat, istişare gibi temel ilkeleri önemli bir şekilde ele almaktadır. İmam Mâtürîdî'nin dinamik siyaset anlayışı, siyasetin zaman, mekân ve topluluklara bağlı olarak değişebileceği gerçeğini vurgular. Bu rasyonel bakış açısı, Kur'an'ın ilkelerine odaklanarak İslâm siyaset düşüncesine önemli katkılarda bulunur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on fundamental issues such as the interaction between religion and politics, the formation of societal reflexes, and the understanding of governance, contributing to our understanding of the challenges faced by Islamic societies and potential solutions. The study provides a historical and philosophical analysis, elucidating the diversity of the relationships between religion and politics in the Islamic world. From the perspective of Mâtürîdî, the importance of shared decision-making is emphasized, along with issues such as the rejection of absolute obedience, the limits of obedience to the state leader, and the legislative authority of political power. Mâtürîdî's continuation of the distinction between religion and politics, his thoughts on fundamental rights and freedoms, leadership qualities, and a detailed analysis of the historical context of these issues showcase his intellectual richness. The study delves into the thoughts of Imam Mâtürîdî, focusing on principles such as rights, freedom of thought, justice, equality, obedience, and consultation, which form the core of his reflections on the relationship between religion and politics. Mâtürîdî's dynamic political perspective underscores the fact that politics can vary depending on time, space, and communities. This rational approach, concentrating on the principles of the Quran, makes significant contributions to Islamic political thought.