Metal dış yüzlü sandviç kiriş malzeme özelliklerinin titreşim testi ile belirlenmesi
Determination of the material properties of sandwich beams having metal faces by vibration test
  1. Tez No: 901833
  2. Yazar: RAPHİG ALIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, metal dış yüzlü sandviç kirişlerin malzeme parametrelerinin belirlenmesi için bir titreşim testi yapılmıştır. Bu tip rijit köpük çekirdekli kirişlerde sünme sebebiyle statik testlerden genellikle iyi netice alınamaması ve numuneye hasar vermemek için bu yola gidilmiştir. Düşük maliyetli dijital bir ivme ölçer kullanılarak galvanizli sac dış yüzlere sahip sandviç kiriş numuneleri test edilmiştir. Sandviç kiriş dış yüzü üstte kalacak şekilde testler yapılarak çekirdek malzeme kayma modülü belirlenmiştir. Elde edilen deneysel neticeler bir sonlu elemanlar paket programı ile elde edilmiş olan sayısal neticeler ile mukayese edilmiş ve deneysel ve sayısal neticeler arasında iyi bir uyum olduğu belirlenmiştir. Elde edilen neticeler deneysel çalışmada kullanılmış olan düşük maliyetli ivmeölçerin yeterli hassasiyette netice verdiğini göstermektedir. Ayrıca, galvanizli sac dış yüzlü sandviç kiriş eğilme ve kayma rijitliklerinin hesaptan elde edilen değerler ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a vibration test is conducted to obtain the material properties of sandwich beams having galvanized steel faces. The main reason of making use of this test is that, favorable results cannot be obtained by the static bending test due to creep deformations for this type of sandwich beams. A low-cost MEMS type accelerometer is used for testing. Vibration tests are conducted on sandwich beam specimens and the bending rigidities are determined. The experimental results obtained are compared with the numerical results obtained using a finite element software package and it is determined that the numerical results are in very good agreement with the experimental results. The results obtained in this study shows that the use of the low cost accelerometer selected yields very accurate results. Also, it is observed that, the bending and shear rigidities calculated are in good agreement with the experimentally obtained ones in previous studies.