Impact of online marketing on business performance in Afghanistan
Afganistan'da online pazarlamanın iş performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 901832
  2. Yazar: IDRIS USMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, Afganistan'ın Kabil kentindeki işletmelerin benimsediği çevrimiçi pazarlama uygulamalarını belirlemeyi ve işletmelerin performansına etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Likert ölçeği kullanılarak tasarlanmış anket ile 52 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılar Afganistan'ın Kabil kentindeki farklı şirketlerin pazarlama departmanlarında çalışmaktadır. Araştırma, çevrimiçi pazarlama stratejilerinin şirketlerin potansiyel satış yaratma üzerindeki etkisinin çoğunlukla pazardaki rekabetin artmasından ve ürünlere yönelik kampanyaların düzenli olarak yayınlanmasının artmasından etkilendiğini ortaya koymuştur. Şirketler ayrıca, veri güvenliği sorunları ve siber saldırılardan kaynaklanan zorlukların yanı sıra çevrimiçi pazarlama stratejilerine erişimi sınırlayabilecek dijital bölünme gibi zorluklardan da etkilenmektedir. Gelecekte bu araştırma, pazarlama profesyonelleri tarafından işletmelerin performanslarını iyileştirmek için kullanılabilir. Firmalara pazarlama için doğru influencer seçimi, eğitim ve gelişim programlarının arttırılması gibi, kuruluşların pazarlama performanslarını etkileyebilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aims at identifying the online marketing practices that were adopted by the businesses in Kabul, Afghanistan, and showing the impact of the performance of the businesses. The research used primary data, from surveys of 52 participants who were given a questionnaire designed using a Likert scale. The participants worked in marketing departments in different companies of Kabul, Afghanistan. The research found that the effect of online marketing strategies on the generation of sales of leads for the companies was mostly influenced by the increase in competition in the market and the increase in regular posting of the campaigns for the products. The companies could also be affected by the challenges including the challenges due to data security issues and cyber attacks, as well as the digital divide which could limit the access of online marketing strategies. In future, this research can be used by marketing professionals to improve the performances of the businesses. Recommendations were found for the companies, including the right selection of influencers for marketing, the increase in training and development programs, and so on, which could affect the organisations in their performance in marketing.