Depresyonun yordayıcıları olarak psikolojik dayanıklılık, bilişsel üçlü, algılanan sosyal destek ve patolojik internet kullanımı
Resilience, cognitive triad, perceived social support and pathological internet use as predictors of depression
  1. Tez No: 901854
  2. Yazar: AMİNE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında depresyonun yordanmasında psikolojik dayanıklılık, bilişsel üçlü, algılanan sosyal destek ve patolojik internet kullanımının rolü incelenmiştir. Çalışma 18-64 yaş aralığında 612 bireyden oluşan bir örnekleme sahiptir. Katılımcıların 432'si (%65,6) kadın, 211'i (%34,4) erkektir. Araştırma kapsamında katılımcıların psikolojik dayanıklılık, bilişsel üçlü, algılanan sosyal destek, patolojik internet kullanımı ve depresyon düzeyleri incelenmiştir. Veri toplama amacıyla Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Bilişsel Üçlü Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve demografik bilgileri toplamak amacıyla, katılımcıların yaş, cinsiyet ve eğitim durumuyla ilgili bilgileri içeren bir Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın temel değişkenleri cinsiyet ve yaş temelinde değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Psikolojik dayanıklılık, bilişsel üçlü, algılanan sosyal destek, patolojik internet kullanımı ve depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu gözlemlenmiştir, bu ilişkilerin katsayıları 0,16 ile 0,74 aralığında değişmektedir. Çalışmanın temel amacı doğrultusunda ise temel değişkenlerin depresyonu ne kadar yordadığını anlamak amacıyla hiyerarşik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Buna göre psikolojik dayanıklılık, bilişsel üçlü, algılanan sosyal destek ve patolojik internet kullanımı, depresyonun %58'ini açıklamaktadır, ancak algılanan sosyal destek ve patolojik internet kullanımı modele istatistiksel olarak anlamlı bir katkı sağlamamaktadır. Buna göre patolojik internet kullanımı ve depresyon ilişkili bulunsa da benlik ve gelecek algısının oldukça temel olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of psychological resilience, cognitive triad, perceived social support, and pathological internet use in predicting depression has been examined. The study involved a sample of 612 individuals aged 18-64. Among the participants, 432 (65.6%) were female, and 211 (34.4%) were male. The research encompassed an investigation into participants' levels of psychological resilience, cognitive triad, perceived social support, pathological internet use, and depression. The Adult Resilience Scale, Cognitive Triad Inventory, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Beck Depression Inventory, and a Demographic Information Form collecting data of participants' age, gender, and education were used. The main variables of the study were evaluated based on gender and age. Correlation analysis was conducted to examine the relationships between the variables. Statistically significant relationships were observed between psychological resilience, cognitive triad, perceived social support, pathological internet use, and depression, with coefficients ranging from 0.16 to 0.74. In line with the main purpose of the study, a hierarchical regression analysis was conducted to understand how much the main variables predicted depression. Accordingly, psychological resilience, cognitive triad, perceived social support, and pathological internet use account for 58% of depression, but perceived social support and pathological internet use do not statistically contribute to the model. Thus, although pathological internet use is associated with depression, it is concluded that self-perception and future outlook are fundamental.