Impact of online reviews on patients' choice of dental clinics: A cross-sectional study in Beirut, Lebanon
Onlıne incelemelerin hastaların diş klinikleri seçimi üzerindeki etkisi: Lübnan, Beyrut'ta kesitsel bir çalışma
- Tez No: 901856
- Danışmanlar: DR. VAHIDEH ARGHASHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, çevrimiçi incelemelerin algılanan kullanışlılığı ve algılanan güvenilirliğinin bu kararları nasıl etkilediğini anlamak için Beyrut, Lübnan'daki diş kliniklerinin seçimi bağlamında çevrimiçi incelemelerin hasta karar verme üzerindeki etkisini araştırıyor. Dijital platformlar sağlık hizmetleri seçimlerini giderek daha fazla etkilediğinden, bu araştırma, bu ilişkide algılanan kullanışlılığın aracılık rolünü ve algılanan güvenilirliğin aracılık rolünü inceleyerek önemli bir boşluğu ele alıyor. Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi'ni (PLS-SEM) kullanan çalışma, Beyrut'taki diş hastalarına dağıtılan bir anketin yanıtlarını analiz ediyor. Model, çevrimiçi incelemelerin diş kliniği seçimi üzerindeki doğrudan etkilerini, algılanan kullanışlılığın aracılık ettiği dolaylı etkileri ve algılanan güvenilirliğin ılımlı etkilerini değerlendiriyor. Bulgular, çevrimiçi incelemelerin hasta seçimlerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyuyor ve çevrimiçi incelemelerin kararları doğrudan etkilediği hipotezini doğruluyor. Ek olarak, çevrimiçi incelemelerin algılanan kullanışlılığının bu ilişkiye önemli ölçüde aracılık ettiği ve çevrimiçi incelemelerin hasta kararları üzerindeki etkisini arttırdığı bulunmuştur. Çevrimiçi incelemelerin algılanan güvenilirliği, çevrimiçi incelemeler ile hasta seçimleri arasında ve çevrimiçi incelemeler ile algılanan kullanışlılık arasında moderatör olarak da önemli bir rol oynayarak bu ilişkilerin gücünü ve yönünü değiştirir. Bu sonuçlar, çevrimiçi incelemeleri yönetmenin önemini ve sağlık sektöründe bu incelemelerin algılanan güvenilirliğini vurgulamaktadır. Çalışma, Buluşsal-sistematik model, Bilgi benimseme modeli ve planlı davranış teorisinden (TPB) alınan yapıları entegre ederek teorik ilerlemelere katkıda bulunarak hastaların çevrimiçi sağlık bilgileriyle nasıl etkileşime girdiğine dair incelikli bir anlayış sağlıyor. Uygulayıcılar için bu içgörüler, diş kliniklerinin çevrimiçi itibarlarını, hastalarının beklenti ve tercihleriyle uyumlu olacak şekilde aktif bir şekilde yönetme ihtiyacını vurguluyor. Bu tez, önemli bir araştırma boşluğunu dolduruyor ve dijital çağda hasta katılımını ve bilinçli karar almayı geliştirmeyi amaçlayan sağlık hizmeti sağlayıcıları ve politika yapıcılar için pratik öneriler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of online reviews on patient decision-making in the context of selecting dental clinics in Beirut, Lebanon, to understand how the perceived usefulness of online reviews and perceived credibility of online reviews influence these decisions. As digital platforms increasingly influence healthcare choices, this research addresses a significant gap by examining the mediating role of the perceived usefulness of online reviews and the moderating role of perceived credibility within this relationship. Using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM), the study analyzes responses from a survey distributed to dental patients in Beirut. The model assesses the direct effects of online reviews on the choice of dental clinics, alongside the indirect effects mediated by the perceived usefulness of online reviews, and the moderation effects of perceived credibility. The findings reveal that online reviews significantly influence patient choices, confirming the hypothesis that online reviews directly affect decisions. Additionally, the perceived usefulness of online reviews of online reviews is found to mediate this relationship significantly, enhancing the impact of online reviews on patient decisions. Perceived credibility of online reviews also plays a crucial role as a moderator between online reviews and patient choices, and between online reviews and perceived usefulness of online reviews, altering the strength and direction of these relationships. These results underscore the importance of managing online reviews and the perceived credibility of these reviews in the healthcare sector. The study contributes to theoretical advancements by integrating constructs from the Heuristic–systematic model, Information adoption model, and the theory of planned behavior (TPB), providing a nuanced understanding of how patients interact with online healthcare information. For practitioners, the insights emphasize the need for dental clinics to actively manage their online reputations to align with the expectations and preferences of their patients This thesis bridges a crucial research gap and offers practical recommendations for healthcare providers and policymakers aiming to enhance patient engagement and informed decision-making in the digital age.