Mutluluğun yordayıcıları olarak özgecilik ve psikolojik sağlamlığın rolü
The role of altrousm and psychological resilience as predictors of happiness
- Tez No: 901865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mutluluğun Yordayıcıları Olarak Özgecilik ve Psikolojik Sağlamlığın Rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenler araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri İstanbul İlinin Başakşehir ve Küçükçekmece ilçesinin 18 ile 31 yaş üstü 278'si kadın, 244'ü erkek olan toplamda 522 yetişkin bireylerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada özgecilik, mutluluk ile kısa psikolojik sağlamlık ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen puanların normallik testi sonuçları doğrultusunda; t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon teknikleri ile bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini yordanması için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre özgecilik ölçeği puanları, mutluluk ölçek puanları ile kısa psikolojik sağlamlık ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki vardır. t testi sonuçlarına göre; kadın bireylerin özgecilik puanları erkek bireylerin özgecilik puanlarında da yüksektir. Kadın bireylerin mutluluk puanları erkek bireylere göre daha yüksektir. Dışa dönük bireylerin özgecilik, mutluluk ve psikolojik sağlamlık puanları içedönük bireylere göre daha yüksektir. Anne-baba aşırı hoşgörülü tutuma sahip bireyleri özgecilik ve mutluluk puanları ile demokratik tutma sahip olanların ise psikolojik sağlamlığı daha yüksektir. Özgecilik ile psikolojik sağlamlık ölçeklerinin mutluluk üzerinde yordayıcı anlamlı ilişki bulunmuştur. Adı geçen değişkenlerin mutluluğu % 19'nu açıklamaktadır. Genel olarak bulgular tartışılmış, yorumlanmış ve öneride bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Role of Altruism and Psychological Resilience as Predictors of Happiness. For these reasons, the research was carried out with the relational scanning model. The data of the research was conducted with a total of 522 adult individuals, 278 of whom were women and 244 of whom were men, aged between 18 and 31, in Başakşehir and Küçükçekmece districts of Istanbul Province. Altruism, happiness and short psychological resilience scales were used in the research. In line with the normality test results of the scores obtained in the research; Multiple regression analysis was used to predict the effects of independent variables on the dependent variable with t test, one-way analysis of variance and correlation techniques. According to the research findings, there is a positive significant relationship between altruism scale scores, happiness scale scores and short psychological resilience scale scores. According to t test results; The altruism scores of female individuals are also higher than the altruism scores of male individuals. Happiness scores of female individuals are higher than male individuals. Extrovert individuals have higher altruism, happiness and psychological resilience scores than introvert individuals. Individuals whose parents have overly permissive attitudes have higher altruism and happiness scores, and those with democratic attitudes have higher psychological resilience. A significant predictive relationship was found between altruism and psychological resilience scales on happiness. The mentioned variables explain 19% of happiness. In general, the findings were discussed, interpreted and suggestions were made.