Üniversite öğrencilerinin mükemmelliyetçilik ve öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between perfectionism and subjective well-being levels of university students
- Tez No: 901866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinde mükemmeliyetçilik ve öznel iyi oluş ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öznel iyi oluş ve mükemmeliyetçilik kavramları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada basit tesadüfi örneklem yöntemi ile en az 384 kişiye ulaşılması hedeflenmiş ve 410 kişiye ulaşılmıştır. Öğrencilere anket formu Google Formlar üzerinden gönderilmiştir. Araştırmaya 225 kadın ve 185 erkek katılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, öznel iyi oluş ve mükemmeliyetçilik ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Araştırma kapsamında mükemmeliyetçilik ve öznel iyi oluş algısı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Mükemmeliyetçilik algısı arttıkça öznel iyi oluş algısı azalmaktadır. Bu durum mükemmeliyetçiliğe sahip olan kişilerin öznel iyi oluş algılarının diğerlerine göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Araştırmada kadınların mükemmeliyetçilik algılarının erkeklerden daha yüksek olduğu tespit edilmişken, öznel iyi oluş algısı cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Ayrıca 18-20 yaşındaki bireylerin mükemmeliyetçilik algılarının diğerlerinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler alan yazında bulunan çalışmalar ışığında tartışılmış ve uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between perfectionism and subjective well-being in university students. In the study, the relational screening model was used to examine the relationship between the concepts of subjective well-being and perfectionism. The population of the research consists of university students studying in Turkey. In this research, it was aimed to reach at least 384 people with the simple random sampling method and 410 people were reached. The survey form was sent to the students via Google Forms. 225 women and 185 men participated in the research. The data of the research consists of a survey form, a personal information form prepared by the researcher, and a subjective well-being and perfectionism scale. Data analysis in the research was carried out in the SPSS 21 package program. Within the scope of the research, it was determined that there was a significant negative relationship between perfectionism and subjective well-being perception. As the perception of perfectionism increases, the perception of subjective well-being decreases. This shows that people with perfectionism have lower subjective well-being perceptions than others. While the research found that women's perception of perfectionism is higher than men's, subjective well-being perception does not differ according to gender. It has also been determined that 18-20 year old individuals' perception of perfectionism is higher than others. The data obtained were discussed in the light of studies in the literature and appropriate suggestions were made.