Investigation metacognitive judgments under misinformation effect in the retrieval-induced forgetting paradigm: Effects of cue and feedback
Yanlış bilgi etkisini içeren geri getirme yollu unutma paradigmasında üst bilişsel yargıların incelenmesi: İpucu ve geri bildirimin etkisi
- Tez No: 901877
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bellek bozulmaları ve unutma, yoğun bir şekilde çalışılan bilişsel süreçler olmasına rağmen, bellek bozulmaları ve unutma ile ilgili üst bilişsel değerlendirmeler yeterince araştırılmamıştır. Bu amaçla, bu çalışmada üst bilişsel yargılar ve bellek yanılgıları arasındaki ilişkiler, yanlış bilgi etkisi içeren geri getirme yollu unutma görevi kullanılarak 132 katılımcı ile incelenmiştir. Bu çalışma için katılımcılar, önce simüle edilmiş bir hırsızlık senaryosunu okuyup öğrendiler. Ardından da bununla ilgili öğrenme kararlarının değerlendirilmesini içeren hatırlama (ipucuyla veya ipuçsuz) görevini, yanlış bilgi etkisinin yer aldığı ve bilme hissi yargılarının değerlendirildiği tanıma görevini yerine getirdiler. Çalışmadan elde edilen sonuçlar geri getirme yollu unutma etkisinin varlığını ve yanlış bilgi etkisinden sonraki devamlılığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ipuçlarının katılımcıların öğrenme kararlarını düşürmede etkili olduğu bulunurken, bunun bilme hissi değerlendirmelerini etkilemediği gözlenmiştir. Buna karşın sonuçlar, geri getirme pratiği ile ilişkilendirilen öğeler için daha yüksek bilme hissi değerlendirmeleri olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, geri getirmede ipucu ve pratiğin üst bilişsel değerlendirmeler üzerindeki etkisine işaret etmiştir. Özellikle, doğru ve yanlış cevaplar için üst bilişsel değerlendirmeler karşılaştırıldığında, sonuçlar doğru cevaplar için daha yüksek bilme hissi ve öğrenme kararları değerlendirmeleri ortaya koyarak üst bilişsel izlemenin belirli bir düzeye kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, ipucunun mevcut olduğu / geri bildirimin olmadığı test koşullarında bilme hissi yargılarının göreceli doğruluğunun daha yüksek olduğunu göstermiştir. Son olarak, geri getirme pratiğinden sonra genel bellek yargılarında artış gözlemlenirken yanlış geri bildirimin çalışmanın sonunda yer alan genel bellek yargısını etkilemediği görülmüştür. Sonuçlar, ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although memory distortions and forgetting are highly studied cognitive phenomena, the literature lacks a comprehensive explanation of the act of metacognitive judgments related to those misconceptions of memory. Thus, the current study explores the interplay between metacognitive judgments and memory fallibility during a retrieval-induced forgetting (RIF) task including the misinformation effect in 132 participants. For this task, participants engaged in the retrieval practice of stolen items from a simulated burglary scenario with subsequent recall tasks (with or without cues) including the acquisition of JOL judgments followed by exposure to misinformation and recognition tasks requiring prior acquisition of FOK judgments. Results confirm the presence of the RIF effect and its persistence during the misinformation effect. Moreover, cues were found to be effective in decreasing JOL judgments while not effective in FOK judgments. However, results indicate higher FOK judgments for items associated with retrieval practice. Stressing the influence of retrieval cues and practice on metacognitive assessments. Notably, results showed higher JOL and FOK judgments for correct answers compared to incorrect ones implying successful metacognitive monitoring to some extent. Results also indicate higher relative accuracy of FOK judgments in test conditions where cues are present/ feedback absent. Furthermore, an increase in overall memory judgments was observed after the retrieval practice while fallacious feedback did not impact the overall memory judgment taken at the end of the study. The results are further discussed in context with the relevant literature.