Comparative analysis of luxury goods purchasing behavior in Turkish and Chinese consumer market through cultural dimension and the effect of country of origin
Türk ve Çin tüketici pazarında lüks mal satın alma davranışlarının kültürel boyut ve menşe ülke etkisi üzerinden karşılaştırma analizi
- Tez No: 901876
 - Danışmanlar: PROF. DR. VAHIDEH ARGHASHI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çeşitli kültürel boyutların lüks müşterilerin satın alma niyetini nasıl etkilediğini anlamak, lüks endüstrisinde pazarlama stratejilerini etkili bir şekilde uygulamak için hayati önem taşır. Bu çalışma, Çinli ve Türk müşterilerin kültürel özelliklerinin ve menşei ülkenin lüks eşya satın alma niyeti üzerindeki ılımlı aracılık etkisini incelemektedir. Bu araştırma, çeşitli kültürel boyutların lüks alıcıların istekliliği üzerindeki etkisini analiz etmek için TRA modelini kullanmayı amaçlamaktadır. Veriler, Türkiye ve Dubai'de 254 Çinli tüketici ve 255 Türk tüketiciden oluşan bir örneklemden çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma hipotezini değerlendirmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve Çok Grup Analizi (ÇGA) kullanılmıştır. Bulgular, Ortaklaşacılık ve Uzun Vadeli Dönüklük gibi kültürel faktörlerin Çinli lüks alıcılar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, Güç-Mesafesi, Uzun Vadeli Dönüklük ve Erkeklik gibi kültürel faktörlerin Türk lüks tüketicileri üzerinde kayda değer bir etkisi vardır. Ayrıca, menşei ülkenin her iki ülkede de lüks tüketim üzerinde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of luxury consumption has made it crucial to comprehend customers' intention to purchase. This study examines the impact of cultural characteristics and the moderating mediation effect of country of origin on the purchasing intention of luxury items among Chinese and Turkish customers. The research seeks to utilize the TRA model to analyze the impact of various cultural dimensions on the willingness of luxury purchasers. Data were gathered through an online survey tool in Turkey and Dubai from a sample of 254 Chinese consumers and 255 Turkish consumers. Structural Equation Modeling 8 (SEM), Confirmatory Factor Analysis (CFA), and Multi-group Analysis (MGA) were employed to evaluate the research hypothesis. The findings indicate that cultural factors such as Collectivism and Long-Term orientation significantly influence Chinese luxury buyers. Similarly, the cultural factors of power distance, Long-Term orientation, and masculinity notably impact Turkish luxury consumers. Furthermore, moderated mediating of country-of-origin influences luxury consumption in both nations.