Sağlık yöneticilerine verilen paternalist liderlik eğitiminin hemşirelerin motivasyon, örgütsel bağlılık ve performansı üzerine etkisi
The effect of paternalistic leadership training on health administrators on motivation, organizational commitment, and employee performance of nurses
- Tez No: 859742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın birinci amacı sağlık yöneticilerine verilen paternalist liderlik eğitiminin hemşirelerin motivasyon, örgütsel bağlılık ve performansı üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmanın ikinci amacı ise paternalist liderliğin hemşirelerin motivasyonu, örgütsel bağlılığı ve iş performansı üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 01.08.2023-15.01.2024 tarihleri arasında Kütahya'da bir kamu hastanesi üzerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 209 hemşire ve 20 klinik sorumlusu hemşire oluşturmaktadır. Klinik sorumlu hemşirelerine paternalist liderlik eğitimi verilmiştir. İki aylık süre sonunda ölçekler tekrar son test olarak yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Örneklem randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada paternalist liderlik öntest puanı (ortalama=3,31) ile sontest puanı (ortalama=3,34) arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (t (101) =-4,209, p0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: The first aim of this study is to determine the effect of paternalistic leadership training given to health managers on nurses' motivation, organisational commitment and performance. The second aim of the study is to determine the effect of paternalistic leadership on nurses' motivation, organisational commitment and job performance. Materials and Methods: This study was conducted in a public hospital in Kütahya between 01.08.2023-15.01.2024. The sample of the study consisted of 209 nurses and 20 clinical charge nurses. Paternalistic leadership training was given to clinic charge nurses. At the end of two months, the scales were applied again as a post-test by face-to-face survey method. The sample is a randomised controlled trial. Ethics committee and institutional permission were obtained. Result: In this study, it was determined that there was a statistically significant positive difference between paternalistic leadership pretest score (mean=3,31) and posttest score (mean=3,34) (t (101) =-4,209, p0.01).