Türk hukukunda destekten yoksun kalma tazminatı
Compensation for loss of support in Turkish law
  1. Tez No: 901905
  2. Yazar: EZGİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmamızda Türk Hukuku'na göre destekten yoksun kalma tazminatı incelenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenen bu konu uygulamada sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu tazminat türünde ölüm olayının neticesinde üçüncü kişilere yansıyan zararın tazmin edilmesi amaçlanmaktadır. Destek, ölmeden önce bir kimsenin sürekli ve düzenli olarak bakım ihtiyacını karşılayan kişidir. Türk Borçlar Kanunu'nun 53. maddesinde destekten yoksun kalma zararı“Ölenin desteğinden yoksun kalan kişilerin bu sebeple uğradıkları kayıplar”şeklinde ifade edilmiştir. Destek ilişkisinin kurulması için hukuksal bir ilişkinin olması aranmamaktadır. Bir diğer deyişle destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için yasal mirasçı olma zorunluluğu yoktur. Destek ile arasında fiili bir bakım ilişki bulunan herkesin bu tazminatı talep etmesi mümkündür. Destekten yoksun kalma tazminatı talep etmenin kendine özgü şartları bulunmaktadır. Bu tazminatın talep edilebilmesi için destek görülen kişinin ölmesi zorunludur. Desteğin sürekli ve düzenli olması gerekmektedir. Destek verenin bakım gücüne sahip olması ve destekten yoksun kalan kişinin yaşam seviyesinin düşmesi gerekmektedir. Bakım ilişkisinin ahlaka aykırı amaç taşımaması ve karşılıksız olması zorunludur. Destekten yoksun kalan kişinin yoksul duruma düşmesi aranmamaktadır. Kişinin ölümüyle beraber eski hayatını sürdüremeyecek olması yeterlidir. Dört bölümde incelenen bu çalışmamızda destekten yoksun kalma tazminatı konusundaki öğretideki görüşler ve güncel Yargıtay kararları esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study prepared as a master's thesis, compensation for loss of support according to Turkish Law was examined. This issue, which is specifically regulated in the Turkish Code of Obligations, frequently appears in practice. This type of compensation aims to compensate for the damage caused to third parties as a result of the death. A support person is someone who meets a person's ongoing and regular care needs before they die. In Article 53 of the Turkish Code of Obligations, the loss of deprivation of support is expressed as“Losses suffered by persons deprived of the support of the deceased for this reason”. A legal relationship is not required to establish a support relationship. In other words, there is no requirement to be a legal heir in order to claim compensation for loss of support. It is possible for anyone who has a de facto care relationship with the support to claim this compensation. There are specific conditions for claiming compensation for loss of support. In order to claim this compensation, the person supported must die. Support must be continuous and regular. The person providing support must have the ability to care, and the living standard of the person deprived of support must decrease. The care relationship must not have immoral purposes and must be gratuitous. It is not required that the person deprived of support becomes poor. It is enough that the person will not be able to continue his old life after his death. In this study, which is examined in four parts, the opinions in the doctrine on compensation for loss of support and current Supreme Court decisions are taken as basis.