Fiziksel aksiyonlar yöntemi bağlamında mekân ve Stanislavski ile Stella Adler örnekleri
Space in the context of the method of physical actions and examples from Stanislavski and Stella Adler
- Tez No: 955446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Stanislavski'nin Fiziksel Aksiyonlar Yöntemi ile Stella Adler'in oyunculuk yaklaşımını mekân bağlamında karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Oyuncuların mekân algısına boyut kazandırıp genişleterek sahne üzerindeki yaratıcı süreçlerini daha bilinçli bir şekilde yönetmelerine katkıda bulunmayı odağa alan araştırmada, Lefebvre'nin Mekânın Üretimi adlı eserinde ortaya attığı fiziksel, zihinsel ve toplumsal mekân sınıflandırması ile Erika Fischer-Lichte'nin Performatif Estetik kitabında performans mekânını tanımlarken bahsettiği sahneleme sırasında anlam kazanan ve çalışmada anın mekânı olarak başlıklanan mekân düşüncesi, bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Çalışma bu çerçeveler merkezinde, mekânın oyuncu tarafından nasıl ele alınabileceğine iki farklı pratisyenin örneklemi üzerinden bakarak, oyunculuk performanslarını şekillendirmede mekâna dair bir bakış açısı oluşturmanın önemini vurgulamaktadır. Stanislavski, eylem, doğaçlama ve duygunun oyunculuk üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmış ve mekânı, oyuncunun fiziksel eylemlerini şekillendiren bir unsur olarak ele almıştır. Adler ise, Stanislavski'nin yöntemini kendi yaklaşımıyla harmanlayarak mekâna dair daha geniş ve toplumsal bir perspektif sunmuş; oyuncunun toplumsal bağlamını mekânla ilişkilendirmiştir. Çalışma iki uygulamacının fikirlerini karşılaştırmalı olarak ele alarak fiziksel mekânın oyuncunun bedensel algılarını harekete geçirdiğini, zihinsel mekânın hayal gücünü desteklediğini ve anın mekânının sahne üzerindeki gerçeklik algısını güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Bunların yanında toplumsal mekânı tanımlayan oyuncunun, hem oyun kişisi hakkında önemli bir veri edindiğinin, hem de oyun kişisinin içinde yaşadığı toplumsal yapıdan bağımsız değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Çoklu veri kaynaklarının analizi ile yürütülen tez çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmış; Stanislavski ve Adler'in çalışmalarındaki mekân algısı, Lefebvre'nin mekân sınıflandırması ve Fischer-Lichte'nin yaklaşımı bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Stanislavski ve Adler'in oyunculuk anlayış ve egzersizlerindeki mekân ögesinin Lefebvre'nin teorik mekân sınıflandırmasıyla ve Fischer-Lichte'nin düşüncesiyle ilişkilendirilerek oyuncular için farkındalık geliştirmeye yönelik pratik önerilere dönüşebileceği gösterilmiştir. Bu çalışma ile varılan bulgularla, oyuncunun çalışma sürecinde mekân bağlamının katmanlı ele alınması sayesinde, oyuncuların sahne üzerindeki varoluşlarını derinleştirmelerinin mümkün olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare Stanislavski's Physical Actions Method and Stella Adler's acting approach within the context of space. In this research, which focuses on contributing to the actors' ability to manage their creative processes on stage more consciously by enriching and expanding their spatial perception, the framework is built upon Henri Lefebvre's classification of physical, mental, and social space from his work The Production of Space, along with Erika Fischer-Lichte's concept of performance space as defined in her book The Transformative Power of Performance: A New Aesthetics specifically, the idea of space that gains meaning during staging, which is referred to in this study as“the space of the moment.”Through this framework, the study emphasizes the importance of developing a perspective on space in shaping acting performances, examining how space can be approached by an actor through examples of two different practitioners. Stanislavski focused on action, improvisation, and emotion's effects on acting, considering space as an element that shapes the actor's physical actions. Adler, on the other hand, combined Stanislavski's method with her own approach to offer a broader and more social perspective on space, relating the actor's social context to space. The study presents a comparative analysis of the ideas of both practitioners, revealing that physical space stimulates the actor's bodily perception, mental space supports imagination, and the space of the moment strengthens the sense of reality on stage. Additionally, it highlights that an actor defining social space not only gains valuable insights into the character but also emphasizes that the character cannot be evaluated independently of the social structure they inhabit. In this thesis study conducted through the analysis of multiple data sources, literature review and comparative analysis methods, which are among qualitative research methods, were used. The perception of space in the works of Stanislavski and Adler was analyzed in the context of Lefebvre's spatial classification and Fischer-Lichte's approach. As a result, it was demonstrated that the spatial element in Stanislavski and Adler's understanding of acting and exercises could be linked to Lefebvre's theoretical classification of space and Fischer-Lichte's thoughts, turning into practical recommendations to enhance awareness for actors. The findings suggest that by considering the layers of space within the actor's working process, it is possible for actors to deepen their existence on stage.