Sivil toplum örgütleri ve yeni medya kullanımı örnek olay Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'nin (KASDER) yeni medya kullanımı üzerine bir çalışma
Civil society organizations and the use of new media case study a study on the use of new media by the Neuromuscular Disorders Association of Turkiye (KASDER)
- Tez No: 901909
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, sivil toplum örgütlerinin dijitalleşme süreçlerini ve bu süreçlerin etkinliğini değerlendirmektedir. Sivil toplum örgütleri, faaliyetlerini geniş kitlelere ulaştırmak ve görünürlüklerini artırmak için dijital medya araçlarını kullanmaya başlamışlardır. Dijitalleşme, bu örgütlerin etkin iletişim kurmalarına, gönüllü katılımını artırmalarına ve projelerini daha geniş bir alanda tanıtmalarına olanak tanımaktadır. Araştırma, Türkiye Kas Hastalıkları Derneği'nin (KASDER) yeni medya kullanımını incelemektedir. Bu kapsamda, KASDER çalışanları ve gönüllüleri ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, derneğin dijital medya platformlarındaki faaliyetleri gözlemlenmiş ve doküman analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, KASDER'in geleneksel medya araçlarından dijital medya araçlarına geçiş sürecinde yaşadığı zorlukları ve elde ettiği avantajları ortaya koymaktadır. Çalışanlar, dijital medya araçlarının dernek faaliyetlerini geniş kitlelere ulaştırmada ve görünürlüğünü artırmada önemli rol oynadığını belirtmişlerdir. Gönüllüler ise dijital medya araçlarının projelerinde etkin iletişim ve katılım sağladığını vurgulamışlardır. Çalışma, sivil toplum örgütlerinin dijitalleşme süreçlerine dair literatüre önemli katkılar sunmakta ve KASDER örneği üzerinden elde edilen verilerle, diğer sivil toplum örgütlerinin de benzer süreçlerde karşılaşabilecekleri zorlukları ve avantajları anlamalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the digitalization processes of civil society organizations and the effectiveness of these processes. Civil society organizations have started to use digital media tools to communicate their activities to large audiences and increase their visibility. Digitalization enables these organizations to communicate effectively, increase volunteer participation and promote their projects in a wider area. This research examines the use of new media by the Neuromuscular Disorders Association of Türkiye (KASDER). In this context, semi-structured in-depth interviews were conducted with KASDER employees and volunteers and the data obtained were analyzed through thematic analysis. In addition, the activities of the association on digital media platforms were observed and document analysis was conducted. The findings of the study reveal the challenges and advantages KASDER experienced during the transition from traditional media tools to digital media tools. Employees stated that digital media tools play an important role in communicating the activities of the association to large audiences and increasing its visibility. Volunteers, on the other hand, emphasized that digital media tools enable effective communication and participation in their projects. The study makes important contributions to the literature on the digitalization processes of civil society organizations and helps other civil society organizations to understand the challenges and advantages they may face in similar processes with the data obtained through the example of KASDER.