Translanguaging in primary multilingual English-medium instruction classrooms: Exploring teachers' and students' attitudes and practices at an international school in Türkiye
Eğitim dili İngilizce olan çok dilli ilköğretim sınıflarında diller ötesilik: Türkiye'deki uluslararası bir okulda öğretmen ve öğrencilerin tutum ve uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 901920
  2. Yazar: WUROOD HASHIM SAHIB ALTAAI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÖKGÖZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diller ötesilik/diller arası geçişlilik, bir dil pratiği olarak tanıtılmış olup, özellikle iki dilli ve çok dilli eğitim bağlamlarında tanınmış bir öğretim yöntemi haline gelmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'de İngilizcenin bir eğitim dili olarak kullanıldığı uluslararası bir ilkokulda diller arası geçişlilik uygulamasına yönelik çok dilli öğretmenlerin ve öğrencilerin tutumlarını ve uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, mevcut çalışmaya altı öğretmen ve on dört öğrenci katılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma tasarımı olarak etnografik desen tercih edilmiştir. Veriler, araştırmacının dışarıdan gözlemci olduğu sınıf gözlemi, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Veri toplamada, öğretmenin içerik temelli dersleri ses kaydına alınmış ve hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından kullanılan farklı diller arası geçişlilik uygulamaları analiz edilmiştir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin tutumlarını keşfetmek için öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerle ise odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, diller arası geçişlilik uygulamalarının öğrenciler ve öğretmenler tarafından geniş çapta kullanıldığını ortaya koymuştur. Öğretmenlerin ve öğrencilerin çoğunluğu, İngilizcenin eğitim dili olarak kullanıldığı sınıflarda İngilizce kullanımının en üst düzeye çıkarılmasının önemini vurgulayan diller arası geçişlilik kullanımına yönelik karışık tercihlere sahip olsalar da diller arası geçişlilik konusunda olumlu tutumlar sergilemişlerdir. Öğretmenler, diller arası geçişlilik uygulamalarının öğrencilerin anlayışını artırmada, zaman ve emek tasarrufu sağlamada ve öğrencilerle iletişim ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olduğunu ve bu durumun öğrencilerin içerik anlayışını kolaylaştırarak katılımlarını artırdığını ifade etmiştir. Bulgular ayrıca, diller arası geçişlilik uygulamalarının özellikle daha düşük yeterlilikteki öğrencilerin zor kavramları açıklamalarına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, öğrenciler, diller arası geçişliliği yeni kelimeleri anlamaları konusunda arkadaşlarına yardımcı olmak amacıyla kullanmışlardır. Son olarak, araştırma bulguları, diller arası geçişliliğin İngilizcenin eğitim dili olarak kullanıldığı programlarda pedagojik bir yaklaşım olarak benimsenmesi konusunda ilkokul öğretmenleri, öğrencileri ve yöneticileri için önemli çıkarımlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Translanguaging, introduced as a linguistic practice, has developed into an acknowledged teaching method, especially in contexts that involve bilingual and multilingual education. Thus, this study aims to investigate multilingual primary school teachers' and students' attitudes and practices toward applying translanguaging in the context of an international EMI school in Türkiye. To achieve this aim, six teachers and fourteen students participated in the current study. The qualitative method was accomplished where ethnography was employed as the research design. The data was collected through classroom observation, semi-structured interviews, and focus group interviews. Nonparticipant observation was used as the first tool for data collection. The content-based lessons of six teachers were audio recorded, and the different translanguaging practices employed by both the teachers and students were carefully analyzed through non-participant observation. To explore teachers' and students' attitudes, semi-structured interviews were conducted with teachers, while focus group interviews were carried out with students. The findings of the study revealed that translanguaging practices have been extensively utilized by students and teachers. While the majority of the teachers and students held mixed preferences toward using translanguaging, which emphasizes the importance of maximizing the use of English in EMI classrooms, they still have positive attitudes toward translanguaging. Teachers revealed that practicing translanguaging helped them enhance students' comprehension, saving their time and effort, and fulfilling the communication needs with students, which facilitated students' comprehension of content and increased their participation. The findings also indicated that translanguaging practices aided students with clarifying difficult concepts, especially the lower proficiency students. Additionally, students used translanguaging to help their peers understand the new words. Finally, the research findings overall provided important implications for primary school teachers, students, and administrators regarding the potential adoption of translanguaging as a pedagogical approach in EMI programs.