Finansal araçların ve finans merkezlerinin gelişimi ve vergisel durumları
Development of financial instruments and financial centers and their tax situations
  1. Tez No: 901933
  2. Yazar: ANIL KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Finansal piyasalar; fon arz ve talep edenlerin ve aracıların, finansal kurumları ve ürünleri kullanarak karşı karşıya geldiği, farklı türlerdeki finansal varlıkların alınıp satıldığı hukuki ve idari kurallara tabi bütünleşik ortamdır. Finansal araçlar, fonların devri esnasında, bunlar üzerinde ortaklık hakkı doğuran veya işleme dair alacağı temsil eden yazılı belgelerdir. Finans merkezi; aracılık, bankacılık, finansal kiralama, faktoring, finansman, finansal teknoloji, fon yönetimi, portföy yönetimi, varlık yönetimi, sigorta ve reasürans, hukuki ve mali danışmanlık gibi faaliyetlerin yapıldığı; ayırt edici temel etkenler, rekabet için göreceli etkenler, fark yaratan etkenler gibi çeşitli ölçütleri sağlayarak meydana gelen yerlerdir. Finans merkezleri uluslararası, bölgesel, ulusal, offshore ve ürün odaklı gibi çeşitli kategorilerde faaliyet gösterebilir. İstanbul Finans Merkezi, İstanbul ilinin Anadolu yakasında 17/04/2023 tarihinde beri faaliyette bulunan, Türkiye'nin tek finans merkezidir. Vergi, kamu hizmetlerine harcanmak üzere genel veya yerel yönetimlerin yasalara göre herkesten doğrudan veya dolaylı yoldan topladığı tutarlardır. Vergilendirme, vergiyi doğuran olayın gerçekleşmesinden sonra tarh, tebliğ, tahakkuk ve tahsil işlemlerinin de uygulanması ve sonuç olarak vergi borcunun ödenebilir hale gelmesidir.
Özet (Çeviri)
Financial markets are integrated environments subject to legal and administrative rules where suppliers and demanders of funds, as well as intermediaries, interact using financial institutions and products, and where various types of financial assets are bought and sold. Financial instruments are written documents that either represent the receivable for the transaction or entail shareholding rights over the funds during the transfer of funds. A financial center is where activities such as brokerage, banking, leasing, factoring, financing, financial technology, fund management, portfolio management, asset management, insurance and reinsurance, legal and financial consultancy are carried out and that exists by meeting various criteria such as distinguishing key factors, relative factors for competition, and differentiating factors. Financial centers can operate in various categories such as international, regional, national, offshore, and product-oriented. Istanbul Financial Center is the only financial center of Turkey that has been operating in the Anatolian side of Istanbul since 17/04/2023. Taxes are amounts collected directly or indirectly by general or local governments from everyone per the law to be spent on public services. Taxation is the implementation of assessment, notification, accrual, and collection procedures following the occurrence of a tax-generating event and culminating in the tax debt becoming payable.