6-24 ay arası alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile yatışı yapılan bebeklerin anne sütü alımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of infants between 6-24 months hospitalized with the diagnosis of lower respiratory tract infection in terms of breast milk intake
  1. Tez No: 901953
  2. Yazar: MEDİHA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZPARLAK, DOÇ. DR. MELAHAT MELEK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile hastaneye yatırılan 6-24 ay arası bebeklerin anne sütü alımının değerlendirilmesi ve toplam anne sütü alım süresinin bebeğin hastaneden taburcu olma süresi ile laboratuvar bulguları üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla anket metodolojisi kullanılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte prospektif bir çalışmadır. Çalışma Etlik Şehir Hastanesi T4 Kule 5-A Bebek-1 servisinde 01.11.2023-01.05.2024 tarihleri arasında 116 bebek dahil edilerek yapılmıştır. Bebeklerin anne sütü alma durumları, taburculuk zamanları ve laboratuvar bulguları karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bu süreçte Ki-Kare, T-Testi, Tek yönlü (One way) ANOVA ve Scheffe testi kullanılmıştır. Bebeklerin %48.3'ü hastaneye yattığında sadece anne sütüyle beslenmektedir. Bebeklerin %70.7'si ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmiştir. Hastaneden 0-3 günde taburcu olanların %40'ı, 3-7 günde taburcu olanların %50'si ve yedi günden daha uzun sürede taburcu olanların %38.5'i hastaneye yattığında sadece anne sütüyle beslenmektedir. Anne sütüyle beslenme sürelerine göre hastaneden 0-3 günde taburcu olanların %40.0'ı, 3-7 günde taburcu olanların %73.5'i ve yedi günden daha uzun sürede taburcu olanların %61.5'i ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmiştir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin CRP ortalaması 21.007 mg/L, WBC ortalaması ise 12.535 10^3/mL olarak tespit edilmiştir. Beklenen sonuçlara yakın veriler elde edilmesine rağmen çalışmanın prospektif olması, hasta sayısının az olması ve verilerin tek merkezden toplanmasından kaynaklı istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the intake of breast milk in infants aged 6-24 months who were hospitalized with a diagnosis of lower respiratory tract infection and to investigate the impact of the total duration of breastfeeding on the infant's hospital discharge time and laboratory findings. A survey methodology was employed for this purpose. This is a prospective study of a descriptive and correlational nature. The study was conducted at Etlik City Hospital, T4 Tower, 5-A Infant-1 Ward, between November 1, 2023, and May 1, 2024, including 116 infants. The breastfeeding status, discharge times, and laboratory findings of the infants were compared. The statistical analysis of the obtained data was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows version 22.0. During this process, the Chi-Square Test, T-Test, One-Way ANOVA, and Scheffe test were used. Of the infants, 48.3% were exclusively breastfed at the time of hospitalization. 70.7% of the infants were exclusively breastfed during the first six months. Among those discharged within 0-3 days, 40% were exclusively breastfed at the time of hospitalization; among those discharged within 3-7 days, 50% were exclusively breastfed; and among those discharged after more than seven days, 38.5% were exclusively breastfed. Regarding the duration of exclusive breastfeeding, 40.0% of those discharged within 0-3 days, 73.5% of those discharged within 3-7 days, and 61.5% of those discharged after more than seven days were exclusively breastfed during the first six months. The average CRP level for infants exclusively breastfed was 21.007 mg/L, and the average WBC level was 12.535 10^3/mL. Although the data obtained were close to the expected results, no statistically significant differences were observed due to the prospective nature of the study, the small number of patients, and the fact that the data were collected from a single center.