Covıd-19 sürecinde sosyal belediyeciliğin önemi : Yalova Belediyesi örneği
The importance of social municipality during covid - 19 : The example of Yalova municipality
- Tez No: 901990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
COVID-19 salgını, dünya genelinde toplumlar üzerinde derin ve çeşitli etkiler bırakan benzersiz bir krizdir. Bu süreç, sadece sağlık sistemi üzerindeki baskıyı artırmakla kalmamış, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve yönetimsel alanlarda da büyük zorluklar ortaya çıkarmıştır. Bu zorluklarla başa çıkmak için, yerel yönetimlerin rolü daha da önemli hale gelmiştir. Bu tez, COVID-19 sürecinde sosyal belediyeciliğin önemini ve etkilerini anlamaya yöneliktir. Özellikle, Yalova Belediyesi'nin bu süreçte sergilediği yaklaşımları analiz ederek, sosyal belediyeciliğin kriz zamanlarında toplumların dayanışma ve direnç kapasitesini nasıl artırdığını araştırmayı amaçlamaktadır. Yalova Belediyesi'nin COVID-19 sürecindeki uygulamaları incelendiğinde, hızlı ve etkili tepkilerin sosyal belediyeciliğin gücünü ortaya koyduğu görülmektedir. Özellikle, ihtiyaç sahiplerine yönelik hızlı yardım programları, toplumun dayanışma ruhunu canlı tutmuş ve krizle başa çıkmada önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca, Yalova Belediyesi'nin dijital platformlar aracılığıyla sunulan hizmetlerle toplumun ihtiyaçlarını karşılaması, sosyal belediyeciliğin çağın gereksinimlerine nasıl uyum sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, COVID-19 salgını gibi beklenmedik krizlerin toplumlar üzerindeki etkisini anlamak ve bu tür durumlara daha etkin bir şekilde yanıt verebilmek için sosyal belediyeciliğin önemini vurgulamaktadır. Yalova Belediyesi'nin deneyimleri, diğer yerel yönetimlere kriz dönemlerinde nasıl hareket edileceği konusunda bir örnek olabilir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is a unique crisis that has deeply and diversely impacted societies worldwide. This period has not only increased pressure on healthcare systems but also brought forth significant challenges in social, economic, and governance realms. In coping with these challenges, the role of local governments has become increasingly vital. This thesis aims to understand the importance and effects of social municipalism during the COVID-19 pandemic. Specifically, by analyzing the approaches taken by Yalova Municipality during this period, it seeks to investigate how social municipalism enhances communities' solidarity and resilience during times of crisis. Examination of Yalova Municipality's practices during the COVID-19 period reveals the power of swift and effective responses in showcasing the strength of social municipalism. Particularly, rapid assistance programs targeting those in need have kept the spirit of solidarity alive within the community and played a significant role in coping with the crisis. Furthermore, Yalova Municipality's provision of services through digital platforms to meet the community's needs demonstrates how social municipalism adapts to the demands of the times. This study highlights the importance of social municipalism in understanding the impact of unforeseen crises such as the COVID-19 pandemic and in effectively responding to such situations. The experiences of Yalova Municipality can serve as an example to other local governments on how to navigate through crisis periods.