COVİD-19 sürecinde vefa sosyal destek grubu hizmetlerinin toplumsal etkileri üzerine nitel bir araştırma
Vefa social support group during COVİD-19 a qualitative study on the social impact of their services research
- Tez No: 833805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı, Vefa Sosyal Destek Gruplarının Covid-19 Pandemi sürecindeki uygulamalarının toplumsal açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için Kırklareli ilinde yaşayan ve pandemi sırasında Vefa Sosyal Destek Gruplarından herhangi bir destek alan 15 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme metodu uygulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak konu başlıkları, temalara ve kodlara ayrılmıştır. Belirlenen temalar ve kodlar araştırmacı tarafından yorumlanmış ve bulgular ışığında şu sonuçlara ulaşılmıştır. Vefa Sosyal Destek uygulamasının toplumsal dayanışma, birlik ve beraberlik ruhunu artırdığı, salgınla mücadelede devletin yanlarında olduğunu gördüklerini belirmişlerdir. Ancak yardımların yetersiz kaldığını da vurgulamışlardır. Ayrıca vefa sosyal destek uygulamasının pandemi sonrasında da devam etmesi gerektiği ve bu uygulamadan istifade eden vatandaşların büyük bir mutluluk yaşadığı, devleti ile gurur duyduğu ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletinin olduğu yerde kimse kimsesiz değildir anlayışının çoğunluk tarafından vurgulandığı sonucuna ulaşılmış ve bu çalışma önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the impact of Vefa Social Support Groups on Covid-19 Pandemic. It is aimed to examine the practices in the process from a social perspective. To achieve this goal, people living in Kırklareli and the pandemic 15 people who received any support from Vefa Social Support Groups during Interviews were held with. Interviewing, one of the qualitative research methods method was applied. The data obtained from the interviews were subjected to content analysis. Subject headings are divided into themes and codes. designated The themes and codes were interpreted by the researcher and analyzed in the light of the findings. The following results were achieved. Vefa Social Support application's social It increases the spirit of solidarity, unity and solidarity in the fight against the epidemic. They stated that they saw that the state was on their side. However, aid They also emphasized that it was insufficient. Additionally, loyalty and social support The application should continue after the pandemic and this Citizens who benefit from the application experience great happiness, He is proud of his state and also the Republic of Türkiye. The understanding that no one is alone anywhere is emphasized by the majority The conclusion was reached and this study was completed with recommendations.