Distance determination of radio-quiet fermi gamma-ray pulsars using statistical methods
Radyo-sessiz fermi gama ışını pulsarların istatistiksel metotlar ile uzaklık ölçümleri
  1. Tez No: 901996
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARAMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ, DOÇ. DR. TÜLÜN ERGİN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, İstatistik, Astronomy and Space Sciences, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pulsarların uzaklıklarını belirlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak, radyo dalgası yaymayan gama-ışını pulsarları olarak tanımlanan radyo-sessiz pulsarlar için, pulsarın yakınında iyi bilinen bir nesne bulunmuyorsa, bu yöntemlerden hiçbiri uygulanamaz. Bu çalışmanın amacı, uzaklıkları bilinen pulsarlar sayesinde oluşturulan istatistiksel ilişkiler kullanılarak radyo-sessiz pulsarların uzaklık değerlerini elde etmektir. Bu çalışmada, radyo-sessiz pulsarların uzaklıklarını elde etmek için iki farklı yöntem kullanılmıştır. İlk yöntem, gama ışını yayma verimliliğine bağlı olarak altı parametrenin doğrusal olarak ilişkilendirildiği istatistiksel bir yaklaşımı benimser. Elde edilen en uyumlu parametreler, radyo-sessiz pulsarların gama-ışını yayma verimliliğini hesaplamak için kullanılır ve bu verimlilikler daha sonra mesafe değerlerine dönüştürülür. İkinci yöntemde ise, gama-ışını pulsarlarının çeşitli parametreleri ile parlaklıkları arasında ilişki olduğunu belirten, teorik ancak gözlem ile tutarlı üç denklem kullanılmaktadır. Bu yeni denklemler, pulsarların parlaklık değerleriyle olan doğrusal bağlantısını tespit etmek üzere yeniden analiz edildi. Sonuçta ortaya çıkan uyum parametreleri, radyo-sessiz pulsarların parlaklıklarını ve mesafelerini tayin etmek için kullanıldı. Birinci yöntemde 75 pulsarın, ikinci yöntemde ise 195 pulsarın uyum katsayılarını kullanarak 62 radyo-sessiz pulsar için uzaklık değerleri elde ettiğimiz bu çalışmada, ilk yöntemin basitliği ve istatistiksel doğası nedeniyle ilk sonuçlar zayıf performans göstermiş olsa da, ikinci yöntemle umut vadeden uzaklık değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various methods to measure distances of pulsars. However, for radio-quiet pulsars, defined as gamma-ray pulsars that do not emit radio waves, none of these methods are applicable unless there is a well-known object near the pulsar. The aim of this study is to obtain the distance values of radio-silent pulsars by using statistical relationships created by pulsars with known distances. In this study, we utilize two different methods to estimate the distances of radio-quiet pulsars. The first method employs a statistical approach, in which we perform a linear fit of six parameters in relation to gamma-ray emission efficiency. The best-fit parameters are then used to estimate the gamma-ray emission efficiency of radio-quiet pulsars, which are subsequently converted into distance values. The second method introduces three theoretical, but experimentally consistent relations between various parameters of gamma-ray pulsars and their luminosities. These new relationships are reanalyzed through linear fitting with luminosities. The resulting fit parameters were used to determine the luminosities and distances of radio-quiet pulsars. Using the fit coefficients of 75 pulsars in the first method and 195 pulsars in the second method, we obtained distance predictions for 62 radio-silent pulsars. Although preliminary results indicate poor performance for the first method due to its simplicity and pure statistical nature, the distance estimations from the second method remain promising.