Application of the quantal diffusion approach based on the stochastic mean-field theory
Stokastik ortalama alan teorisine dayalı kuantal difüzyon yaklaşımının uygulaması
- Tez No: 890644
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, düşük enerjili ağır iyon çarpışmalarına Stokastik Ortalama Alan (SOA) teorisine dayalı kuantal difüzyon yaklaşımının uygulanmasını, çoklu nükleon transfer (MNT) reaksiyonları çerçevesinde araştırmaktadır. Çalışma 58Fe + 208Pb reaksiyonunu Ec.m. = 238.5 MeV enerji seviyesinde, 36S + 238U reaksiyonunu Ec.m. = 151.1 MeV enerji seviyesinde, 64Ni + 130Te reaksiyonunu Ec.m. = 184.3 MeV enerji seviyesinde ve 206Pb + 118Sn reaksiyonunu Ec.m. = 436.8 MeV enerji seviyesinde incelemektedir. Reaksiyon dinamiklerini analiz etmek için yaygın olarak kullanılan Zamana Bağımlı Hartree-Fock teorisi (TDHF), çarpışma sonrası ortaya çıkan ürünlerin kütle ve yük dağılımlarındaki dalgalanma ve sapmalara ilişkin sınırlamaları ele almak için SOA teorisini içererek genişletilmiştir. Bu yaklaşım, MNT süreçlerinde yer alan karmaşık dinamiklerin daha doğru bir ¸sekilde tanımlanmasına olanak tanır. Birincil ürünlerin üretim dağılımları ve GEMINI++ kodu ile hesaplanan istatistiksel soğuma modeli kullanılarak buharlaşma sonrası ortaya çıkan ikincil ürünlerin tesir kesitleri analiz edilmiştir. Sonuçlar, deneysel verilerle iyi bir uyum göstererek SMF yaklaşımının etkinliğini doğrulamaktadır. SOA ve GEMINI++ kütüphanesinin bu entegrasyonu, reaksiyon sonuçlarının tahmin edilmesinin doğruluğunu önemli ölçüde artırarak, düşük-enerjili ağır-iyonları içeren nükleer reaksiyon mekanizmalarının daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the application of the quantal diffusion approach based on Stochastic Mean-Field (SMF) theory to low-energy heavy-ion collisions, with a focus on multinucleon transfer (MNT) reactions. The study specifically examines the reactions of 58Fe + 208Pb at Ec.m. = 238.5 MeV, 36S + 238U at Ec.m. = 151.1 MeV, 64Ni + 130Te at Ec.m. = 184.3 MeV, and 206Pb + 118Sn at Ec.m. = 436.8 MeV. The Time-Dependent Hartree-Fock (TDHF) theory, widely utilized for analyzing reaction dynamics, is extended by incorporating SMF theory to address the limitations related to fluctuations and deviations in fragment mass and charge distributions. This approach allows for a more accurate description of the complex dynamics involved in MNT processes. Primary production yields and secondary cross-sections are thoroughly analysed after evaporation and calculated using the statistical de-excitation model with the GEMINI++ toolkit. The results demonstrate a good agreement with experimental data, validating the effectiveness of the SMF approach. This integration of SMF and GEMINI++ significantly enhances the precision of predicting reaction outcomes, contributing to a deeper understanding of nuclear reaction mechanisms.