The advancement of customization experience through web-based configurators for modular housing industry
Web tabanlı konfıgüratörler ile modüler konut sektöründe özelleştirme deneyiminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 902036
  2. Yazar: AHMET BATUHAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
21. yüzyılın üretim anlayışını yansıtan ve günümüz pazar taleplerine en uygun ürün ve hizmetleri sunabilen kitlesel bireyselleştirme paradigması geniş bir endüstri yelpazesinden pek çok firma tarafından benimsenen ve sürdürülen bir üretim strateji olsa da inşaat sektörüne adapte edilmesi noktasında pek çok sıkıntı ile karşılaşılmıştır. Bunun neticesinde, her ne kadar pek çok araştırma-geliştirme çalışması ve öncü denemeler ile sektöre adapte edilmeye çalışılsa da, kitlesel bireyselleştirme hizmetleri günümüzde inşaat endüstrisinde modüler ev imalatı ile küçük bir uygulama alanı bulabilmiştir. Bu alanda da 21. yüzyılın başından bu yana bu stratejiyi benimsemeye yönelik önemli adımlar atılmış ve pek başarı elde edilmiş olmasına rağmen, müşteri yönlendirmesi ve kişiselleştirme deneyimi gibi başarı için önem arz eden faktörler bu süreçte göz ardı edilmiş ve neticesinde bu alanda kitlesel özelleştirme seviyesi halen ideal düzeyine ulaşamamıştır. Bu noktada, bu faktörlerin uygulamadaki en etkili temsili olan konfigüratörler (oluşturucular) ise otoriteler tarafından henüz çözülememiş bir problem olarak tanımlanmıştır. Buradan yola çıkarak, bu çalışma kapsamında ilk olarak modüler konutlarda kitlesel bireyselleştirme uygulamaları için geliştirilen internet tabanlı konfigüratörlerine ait yeterlilik kriterlerinin belirlenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan görüşmeler aracılığıyla mevcut internet tabanlı konfigüratörler üzerine müşterilerin yaklaşımlarını değerlendirerek belirlenen kriterlerin kişiselleştirme deneyimi üzerine etkisi incelenmiş, elde edilen verilerden yola çıkarak çalışmanın amacı olan modüler konut konfigüratörleri için bir kılavuz çatkı ile birlikte yeni bir yönlendirme metodolojisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the mass customization paradigm, which reflects the production philosophy of the 21st century and offers the most suitable products and services for the current market demands, has been adopted and sustained by many companies across a wide range of industries, it has found minimal application within the construction industry. Despite numerous research and development efforts and pioneering attempts to adapt mass customization services to the industry, these services have found only a small application area within modular house manufacturing. Even though significant strides have been made and considerable success achieved in adopting this strategy in modular housing since the beginning of the 21st century, crucial factors for success, such as customer guidance and personalization experience, have been overlooked in the process. As a result, the level of mass customization in this area has yet to reach its ideal level. At this point, product configurators, which are the most effective reflection of these factors in practice, have been described by experts as an insurmountable challenge. Herein, based on this, the research first identifies the qualification criteria for web-based configurators developed for mass customization applications in modular homes. Through interviews conducted as part of the research, the impact of these identified criteria on the personalization experience was examined by evaluating the customers' approaches to existing web-based configurators. Drawing from the data obtained, a new guidance methodology and a framework guide for modular home configurators, which is the aim of this research, have been proposed.