Çağdaş üretim tekniklerinin mobilya tasarımına etkisinin incelenmesi
A study on the impact of contemporary manufacturing technologies on furniture design
- Tez No: 986427
- Danışmanlar: DOÇ. HANDE ZEYNEP KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Günümüz mobilya tasarımı, teknolojik gelişmeler, dijital üretim yöntemleri ve yenilikçi malzemeler doğrultusunda kapsamlı bir dönüşüm geçirmektedir. Mobilya; artık yalnızca işlevsel bir nesne değil, üretim süreçleri, malzeme performansı ve kullanıcı deneyimini bir araya getiren çok boyutlu bir tasarım ürünü olarak ele alınmaktadır. Tasarım pratiklerinin teknoloji, sürdürülebilirlik ve üretim odaklı yaklaşımlarla bütünleşmesi, anlamı ve sınırları yeniden tanımlamaktadır. Bu yaklaşımla çalışma, çağdaş üretim tekniklerinin mobilya tasarımında nasıl uygulandığını, bu tekniklerin malzemeyle kurduğu etkileşimi ve çağdaş tasarım anlayışına katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden“ölçüt/kriter örnekleme”tercih edilmiştir. Örneklem seçiminde yenilikçi üretim tekniklerinin uygulanma biçimlerini temsil eden tasarımlar birincil ölçüt olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda enjeksiyon kalıplama, vakum kalıplama, püskürtme kalıplama, rotasyonel kalıplama, döküm kalıplama, cam şişirme, metal şişirme, plastik şişirme, 3D baskı, katlama (origami), örme ve geçme üretim tekniklerine dayalı mobilya tasarımları incelenmiştir. İkincil ölçüt olarak, 2000 yılı sonrasında uluslararası düzeyde tanınmış tasarım yarışmalarında, ödül kazanmış mobilya tasarımları dikkate alınmıştır. Bu seçim, güncel üretim teknolojilerinin, sektörel ve estetik düzeydeki etkilerini değerlendirmek ve bu çalışmanın akademik geçerliliğini güçlendirmek adına yapılmıştır. Bununla birlikte, her bir üretim tekniğinin tanımlanmasında belirleyici nitelik taşıyan örnekler, ödül kriteri veya tarihsel sınırlamalar gözetilmeksizin ele alınmıştır. Bu yaklaşım, araştırmanın kapsamını genişletmiş ve yenilikçi üretim süreçlerinin tarihsel süreklilik içinde değerlendirilmesine olanak tanımıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, mobilya tasarımına etki eden faktörlerin üçlü yapısı üzerine kurulmuştur: tasarımcı faktörü, kullanıcı faktörü ve teknik faktörü. Tasarımcı faktörü, üretim sürecinde yenilikçi tekniklerin estetik ve işlevsel potansiyelini nasıl yorumladığını; kullanıcı faktörü, mobilyanın ergonomi, deneyim ve algı üzerinden kurulan etkileşimini; teknik faktörü ise malzeme ve üretim teknolojilerinin tasarıma yön veren yapısal etkilerini ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular, yenilikçi üretim tekniklerinin mobilya tasarımında yalnızca biçimsel zenginlik sağlamadığını; aynı zamanda sürdürülebilirlik, üretim verimliliği, malzeme optimizasyonu ve kişiselleştirilebilirlik gibi çağdaş tasarım dinamiklerini desteklediğini ortaya koymuştur. Dijital üretim teknolojilerinin tasarım sürecine doğrudan entegre olmasıyla, tasarımcıların biçimsel ve yapısal açıdan daha yenilikçi çözümler geliştirebileceği, kullanıcıların ise sürece dahilinin desteklendiği görülmüştür. Bu yaklaşımla çalışma, mobilya tasarımında yenilikçi üretim tekniklerinin kuramsal temellerini, malzeme- teknoloji ilişkisini ve yenilikçi tasarım pratiklerine olan etkilerini disiplinler arası bir bakış açısıyla ele almakta; iç mimarlık alanındaki akademik ve sektörel çalışmalara katkı sağlayacak kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary furniture design is undergoing a comprehensive transformation driven by technological advancements, digital production methods and innovative materials. Furniture is no longer merely a functional object but is now approached as a multidimensional design product that integrates production processes, material performance and user experience. The integration of design practices with technology, sustainability, and production-focused approaches is redefining its meaning and boundaries. This study aims to examine how evolving production techniques are applied in furniture design, the interaction these techniques establish with materials and their contributions to contemporary design understanding. This research was conducted using document analysis a qualitative research method. Among purposeful sampling strategies“criterion sampling”was preferred. The selection criterion was based on identifying designs that effectively represent the application of innovative manufacturing techniques. Accordingly, furniture designs depending on injection molding, vacuum forming, spray-up molding, rotational molding, casting, glass blowing, metal blowing, plastic blowing, 3D printing, folding (origami), knitting, and interlocking techniques were examined. As a secondary criterion, furniture designs that received awards in internationally recognized design competitions after the year 2000 were included. This selection was made to evaluate the aesthetic and industrial influence of contemporary manufacturing technologies and to strengthen the academic validity of the study. However the examples that were choosen to explain each manufacturing technique were analyzed regardless of award status or historical limitations. This approach broadened the scope of the research and enabled the evaluation of innovative production processes within a historical continuum. The theoretical framework of the study is structured around three key factors influencing furniture design: the designer factor, the user factor, and the technical factor. The designer factor reveals how innovative manufacturing techniques are interpreted in terms of aesthetic and functional potential; the user factor addresses the interaction with furniture through ergonomics, perception, and experience; and the technical factor examines the structural influence of material and production technologies on design. The findings of this study demonstrate that innovative manufacturing techniques not only enrich the formal qualities of furniture design but also support contemporary design dynamics such as sustainability, production efficiency, material optimization and customization. It was revealed that the direct integration of digital fabrication technologies into the design process enables designers to develop more innovative formal and structural solutions while enhancing user participation in the process. Through this approach, this study presents an interdisciplinary evaluation of the theoretical foundations of innovative manufacturing techniques, the relationship between material and technology and their impact on contemporary design practices, offering a comprehensive contribution to academic and professional work in the field of interior architecture.