Inclusivity of arts centers: a critical inquiry on CerModern, ankara
Sanat merkezlerinin kapsayıcılığı: CerModern üzerine eleştirel bir inceleme
  1. Tez No: 902035
  2. Yazar: SERDA BUKET EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, çağdaş sanat merkezlerinde kapsayıcılığın rolünü araştırmaktadır ve sanat merkezlerinin sosyal sürdürülebilirliğe katkılarına odaklanmaktadır. Sosyal sürdürülebilirlik alanında kapsayıcılık üzerine yapılan ilk tartışmalar 1970'lerde başlamış ve mimarlık da dahil olmak üzere birçok disiplini etkisi altına almıştır. Kapsayıcılık ise, esas olarak tüm bireylerin sosyal hayata tam katılımını sağlarken, kökenleri ne olursa olsun eşit fırsatlar elde etmelerini amaçlamaktadır. Bu tez, kapsayıcılığın sanat merkezleri özelinde, sürdürülebilirliğin üçlü modelinin sunduğu çerçeveler doğrultusunda nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, sanat merkezlerinin mimarisi ve programları aracılığıyla sosyal sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunduğunu anlamaktır. Mimari söylemde sürdürülebilirliğe yapılan vurguya rağmen, özellikle kültürel kurumlarda sosyal boyutunun ve kapsayıcılığın pratikte uygulanmasına dair yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırma, müzelerin çağdaş sanat merkezlerine evrimini inceleyerek, bu kurumları daha kapsayıcı hale getiren mimari ve programatik değişimlerin bağlamını sunmaktadır. Türkiye'nin önde gelen kültürel kurumlarından biri olan Ankara'daki CerModern Sanat Merkezi, sanat merkezleri ile kapsayıcılık ilkeleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için ana örnek olarak seçilmiştir. CerModern'in mimari tasarımı, mekanları, etkinlikleri ve kurumsal misyonu değerlendirilerek, bu kurumun kapsayıcılığı ne ölçüde teşvik ettiğine dair fikirler sunmaktadır. Arşiv araştırmaları ve gözleme dayalı çalışmalardan elde edilen bulgular, kültürel kurumların kapsayıcılık ilkelerini daha etkili bir şekilde nasıl entegre edebileceğine dair yeni perspektifler sunmakta ve böylece daha eşitlikçi ve sürdürülebilir mekanlar yaratılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of inclusivity within contemporary arts centers and further focuses on arts centers' contribution to social sustainability. The initial discussion on inclusiveness in the realm of social sustainability began in the 1970s and became influential for many disciplines including architecture. Inclusivity mainly aims to foster equal opportunities for all individuals regardless their backgrounds while engaging fully in societal aspects. This thesis studies its role based on the frameworks that the tripartite models of the sustainability offers, specifically within arts centers. The main goal for the inquiry is to understand how it contributes to social sustainability through arts centers' architecture and program. Even though the architectural discourse puts an emphasis on sustainability, there is still a significant gap in the practical implementation of its social aspect and inclusivity, especially in cultural institutions. The study traces the evolution of museums into contemporary arts centers to contextualize the architectural and programmatic shifts which shaped these institutions towards greater inclusivity. CerModern Arts Center in Ankara, one of the leading institutions in Turkey, serves as the main case study to provide an analysis of the relationship between arts centers and inclusivity principles. By evaluating CerModern's architectural design, spaces, events and mission, the research offers insights about whether CerModern promote inclusivity. The findings, derived from archival research and observational studies, provide new perspectives on how cultural institutions can more effectively integrate inclusivity principles, thereby creating more equitable and sustainable spaces.