Antineoplastik ilaçlara mesleki olarak maruziyetin gaz kromatografisi- kütle spektrometrisi (GC-MS) ile araştırılması
The Defection of occupational agents using gas chromotography-mass spectrometry (GC-MS)
- Tez No: 90203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-59 VI. ÖZET Yapmış olduğumuz bu çalışmada mesleki olarak antineoplastik ilaçlara maruz kaldığı düşünülen onkoloji hemşirelerinin idrarlarında indikatör ilaç olarak CP atılımının GC-MS metodu ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 24 onkoloji hemşiresinin idrar örnekleri 24 saatlik olmak üzere toplanmıştır. İdrar örneklerinden CP'in izole edilmesi için sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi uygulanmıştır. GC-MS'de tespit edilebilmesi için türevlendirme işlemi yapılmıştır. CP miktarı 0,204 (±0,47) u.g/24 saat olarak tespit edilmiştir. Uyguladığımız metod ile CP için saptama limiti 0,005 ug/ml olarak tespit edilmiştir. Bu da uyguladığımız metodumuzun güvenilir ve geçerli olduğunu göstermektedir. Onkoloji hemşirelerinin korunma yöntemlerini uygulayıp- uygulamamalan ve sigara içme alışkanlıklarına göre CP rniktarlarmın istatistiksel olarak miktarlarının değişip-değişmediği tespit edilmiştir. I^boraruvarımız şartlarında CP için geliştirdiğimiz bu metod; idrar örneklerinde CP miktar tayini yapılabilmesi için sıvı-sıvı ekstraksiyon, türevlendirme ve GC-MS ile teşhis ve analiz için rutin bir çalışma imkanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
60- VH. SUMMARY In this study we tried to detect CP, as an indicator by GC-MS method in the urine of the oncology nurses, who seemed to have occupational exposure to antineoplastic agents. For this purpose, 24 hour urine of 24 oncology nurses have been collected. For isolation of CP from the urine samples, we used liquid-liquid extraction method. In order to detect CP by GC-MS derivation has been made. CP values measured as 0,204 (±0,47) ug/24 h. In our method, the lowest detectible level of CP was found to be 0,005 ug/ml. This level shows that our method is spesific and safe. We see that not only obeying the safety rules, but also smoking habits alter statistically the amount of CP excreation. By the method, that we developed in our laboratory; we have the chance of rapid liquid-liquid extraction, derivation, separation and detection of CP in urine samples by GC-MS.