Quantum graph neural networks for time propagation in condensed matter
Yoğun madde içinde zaman yayılımı için kuantum grafik sinir ağları
  1. Tez No: 902042
  2. Yazar: KAAN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BARIŞ MALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kuantum Grafik Yapay Sinir Ağları (QGNN), grafik yapısına sahip kuantum süreçlerini temsil etmek için özelleştirilmiş yeni bir sınıf kuantum yapay sinir ağı ansatzlarıdır. Kuantum sistemlerin Hamiltonyan dinamiklerini simüle etmede uygulama alanları vardır. Grafiğin topolojisi, örneğin, sabit durumların stabilitesi konusunda çıkarımlar yapmada önemli bir rol oynar. Ayrıca iletim dalgalanmalarını da modelleyebilirler ve doğrusal olmayan etkiler için genellenebilirler. Bu çalışmada, yoğun madde sistemlerinde elektronik dinamikleri simüle etmek için QGNN uyarlanmaktadır. Bu çalışmada Fermi-Hubbard modelini kullandık. Bunun ışığında Majorana-Hubbard modelinin zaman içindeki yayılımını ve ölçeklemesini inceledik. Kuantum Autoencoder mimarisi ile sıkıştırılmış fermiyonik dalga fonksionları zaman içerisinde evrimini inceledik.
Özet (Çeviri)
Quantum Graph Neural Networks (QGNN) are a new class of quantum neural network ansatz which are tailored to represent quantum processes which have a graph structure. They have application in simulating Hamiltonian dynamics of quantum systems. The topology of the graph plays an important role, e.g. in inferring stability of steady states. They also manage to reproduce transmission fluctuations and can be generalized to the nonlinear domain. In this work, we adapt QGNN for simulating electronic dynamics in condensed matter systems. We are particulary interested in Fermi-Hubbard model in line with this, we investigated time evolution and scaling of Majonara Hubbard Model. We employ Quantum Autoencoder architecture to be able to simulate fermionic wavefunction in latent space using compressed wavefunctions propagation in time.