Türkiye'de komplo teorilerine inanç: Niceliklsel bir yaklaşım
Belief in conspiracy theories in Turkey: A quantitative approach
  1. Tez No: 902055
  2. Yazar: MUTLU CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TOROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma komplo teorilerine olan inancın devlet kurumlarına güven, bilime güven ve popülist tutumların arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmanın amacı bu değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak, ortaya koymak ve bu haliyle literatüre katkı sunmaktır. Bu çalışma Türkiye Güven Araştırması'nın verilerine dayanarak yapılmıştır. Bu çerçevede kesitsel veri toplanmış ve toplanan bu veriler analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Türkiye bağlamı için komplo teorilerinin iki boyutu öne çıkmıştır: Küresel ve Ulusal Komplo teorileri. Her iki boyut için yapılan lineer regresyon modeline göre; Bilime güven her iki boyut ile negatif ilişkidedir. Devlet Kurumlarına güven ise Ulusal komplo teorileri ile pozitif bir ilişkidedir. Son olarak küresel komplo teorilerine inananlar popülist tutumlara sahip olma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between belief in conspiracy theories, trust in state institutions, trust in science and populist attitudes. The aim of the study is to understand and reveal the relationship between these variables and thus contribute to the literature. This study is based on the data of the Turkey Trust Research. In this framework, cross-sectional data were collected and analyzed. As a result of the analysis, two dimensions of conspiracy theories stand out for the Turkish context: Global and National Conspiracy Theories. According to the linear regression model for both dimensions; trust in science has a negative relationship with both dimensions. On the other hand, trust in state institutions has a positive relationship with national conspiracy theories. Finally, those who believe in global conspiracy theories tend to have populist attitudes.