Green synthesis of silver nanoparticles by Caulerpa spp
Caulerpa türleri kullanılarak gümüş nanopartiküllerin yeşil sentezi
- Tez No: 566949
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nanomateryaller ham materyallere kıyasla oldukça farklı ve kullanışlı özelliklere sahip oldukları için literatürde pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Bu farklı kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinden endüstride su arıtma, kataliz ve tıp gibi pek çok alanda yararlanılır. Gümüş nanoparçacıkların yeşil sentezi düşük maliyetli, toksik olmayan ve çevreye duyarlı olması gibi fiziksel ve kimyasal yöntemlere kıyasla birçok üstünlüğe sahiptir. Gümüş nanoparçacıkları bal, istilacı olmayan deniz yosunu Caulerpa prolifera ve istilası 1991'den beri önlenememiş olan istilacı deniz yosunu Caulerpa cylindracea kullanılarak sentezlendi. İstilacı C. cylindracea ve yerli C. prolifera kullanılarak gümüş nanoparçacıkların sentezi ile ilgili bilimsel bir makalenin bulunmaması bu tezin özgünlüğüdür. Gümüş nanopartiküller farklı endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılabilir. Bu tezde, gümüş nanopartiküllerin bal ve Caulerpa türleri ekstraktları ile yeşil sentezi ile ilgili deneysel koşullar optimize edilmiştir. Optimizasyon parametreleri karıştırma süresi, karıştırma hızı, pH, sıcaklık, Caulerpa türleri ekstraktlarının konsantrasyonu, bal konsantrasyonu, gümüş nitrat konsantrasyonu olarak seçildi. Sentezlenmiş gümüş nanoparçacıklar, Taramalı Elektron Mikroskobu, UV-Görünür Bölge Spektroskopisi, Fourier Dönüşüm İnfrared Spektroskopisi ve X-Işını Kırınımı kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenmiş gümüş nanoparçacıklar, antifouling boya formülasyonu ve Kongo kırmızısının dekolorizasyonu için kullanılmıştır. Ek olarak, Caulerpa türleri tarafından gümüş nanoparçacıkların yeşil sentezi ile ilgili deneysel koşullar yapay sinir ağı kullanılarak modellenmiştir. Sonuç olarak, sanayide değerlendirilmek üzere doğal ve yayılımcı yosunlar kullanılarak AgNP sentezlenebilir.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials have been the subject of many researches in the literature as they have very different and useful properties compared to bulk materials. These distinct chemical, physical and biological properties are utilized in many areas of industry such as water treatment, catalysis and medicine. Green synthesis of silver nanoparticles has many superiorities compared to physical and chemical methods such as low cost, nontoxicity, and eco-sensitive. Silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized by using honey, native seaweed Caulerpa prolifera and invasive seaweed Caulerpa cylindracea that its invasion has not been prevented since 1991. Absence of any scientific paper related to the synthesis of silver nanoparticles by using invasive C. cylindracea and native C. prolifera is the originality of this thesis. Silver nanoparticles can be widely used in different industrial areas. In this thesis, experimental conditions related to the green synthesis of silver nanoparticles by honey and Caulerpa spp extracts were optimized. Optimization parameters were selected as agitation time, agitation rate, pH, temperature, the concentration of Caulerpa spp extracts, honey concentration, silver nitrate concentration. Synthesized silver nanoparticles were characterized thorough Scanning Electron Microscopy, UV-Visible Spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy and X-Ray Diffraction. Synthesized silver nanoparticles were used for antifouling paint formulation and decolourization of Congo red. In addition, experimental conditions related to the green synthesis of silver nanoparticles by Caulerpa spp. were modelled using artifical neural network. In conclusion, natural and invasive seaweeds can be used to synthesize AgNPs to be evaluated in the industry.