Determination of the secondary metabolite content in pimpinella anisum L. (Anise) callus elicited by green synthesized silver nanoparticles
Yeşil sentez yolu ile elde edilen gümüş nanopartiküllerin pimpinella anisum L. (Anason) kallus kültürlerinde sekonder metabolit içeriğine etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 902098
  2. Yazar: AYŞENUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nanopartikül-bitki etkileşimleri, özellikle farklı konsantrasyonlardaki nanopartikül uygulamalarının bitkiler üzerindeki büyüme, gelişme, fizyolojik ve moleküler etkileri günümüzde dikkat çeken bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, Salvia sclarea yapraklarından yeşil sentez yoluyla elde edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNp) farklı konsantrasyonlarda (0, 1.0, 5.0, 10 ve 20 mg/L) P. anisum kallus kültürlerinde kallus morfolojisi ve bitki sekonder metabolit (PSM) içeriği üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Tüm ortamlarda kallus çapında zamana bağlı bir artış gözlenirken, en yüksek değerler kontrol grubunda gözlenmiştir. Kallus ağırlığı açısından uygulamalar arasında önemli bir fark bulunmamış ancak genel olarak 7. günden sonra tüm gruplarda azalma olduğu tespit edilmiştir. Maserasyonla elde edilen etanol hekzan ekstraktlarının GC-MS analizi, palmitik asit ve linolenik asit gibi yağ asitleri ile vanilil alkol ve 4-hidroksibenzoik asit gibi fenolik içeriklerinde önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Elisitör olarak kullanılan sağlıklı bir yaklaşım olan yeşil sentez ile sentezlenen AgNP'lerin tıbbi ve ticari açıdan önemli PSM'lerin içeriğinde artışa neden olması potansiyel kullanımlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticle-plant interactions are a research topic that attracts attention today, especially the growth, development, physiological, and molecular effects of nanoparticle applications at different concentrations on plants. In this study, the effects of silver nanoparticles (AgNp) obtained by green synthesis from Salvia sclarea leaves at different concentrations (0, 1.0, 5.0, 10, and 20 mg/L) on callus morphology and plant secondary metabolite (PSM) content in P. anisum callus cultures were observed. A time-dependent increase in callus diameter was observed in all the media, with the highest values observed in the control group. In terms of callus weight, there were no significant differences between the treatments, but in general, it was determined that there was a decrease in all groups after the 7th day. GC-MS analysis of ethanol hexane extracts by maceration showed a significant increase in fatty acids such as palmitic acid and linolenic acid content and phenolic contents such as vanillyl alcohol and 4-hydroxybenzoic acid. The fact that AgNPs synthesized by green synthesis, which is a healthy approach used as an elicitor, causes an increase in the content of medically important and commercially important PSMs, sheds light on their potential use.