A resiliency framework for quantitative loss analyses of a network of hospital systems in bayrakli, izmir
Bayraklı, İzmir'de bir hastane ağının niceliksel kayıp analizi için rezilyans çerçevesi
  1. Tez No: 902056
  2. Yazar: GÜLŞAH OLGUN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Şiddetli bir deprem sonrasında yaralıların tedavisinin etkin biçimde yapılmasında ve en fazla sayıda yaralının kurtarılmasında hastaneler kritik öneme sahiptir.Ancak özellikle kalabalık şehir merkezlerinde pek çok yaralının akın etmesiyle acil servisler çok kısa sürede kapasitesini aşmaktadır. Bu nedenle, tıbbi hizmetlere devamlı erişimi sağlayan afet sonrası stratejilerin oluşturulması hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada önerilen yöntem, bölgesel sismik risk analizi ve can kayıplarının tahmini ile birlikte afet sonrası ambulans ve acil servis hizmetlerinin modellenmesini içeren çok disiplinli bir yaklaşımla hastanelerin afet rezilyansını ele alarak afet öncesi planlama ve afet sonrası yönetimi destekleyecek genel modeller ve politikaların oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu amaçla, deprem sonrası sağlık acil sağlık hizmetlerine talep, planlamalarda kullanılacak birincil parametre olarak değerlendirilmekte ve bu parametre, sismik risk analizi yönteminden faydalanılarak elde edilmektedir. Tez kapsamında yaralanma derecesine bağlı olarak hastanelere yaralı nakli modeli ve sahra hastanesi modeli olmak üzere iki model sunulmaktadır. İlk model yaralıların naklinde acil servis yatak kapasitelerini de göz önünde bulundurarak lojistik karar verme sürecinin verimliliğini artırmayı amaçlar. Bu modelden faydalanarak elde edilecek sonuçlar ile, ele alınan hastane ağındaki deprem kaynaklı talebe rezilayansı, hastane ağında her bir hastanenin ise ambulans ve acil servis kapasitelerinin kullanım oranları değerlendirilmektedir. İkinci model ise sismik risk analizinin sonuçlarından faydalanarak hafif yaralı hastaların bulunduğu talep noktalarına göre optimal sahra hastanesi lokasyonlarını belirlemektedir. Her iki model, İzmir'in Bayraklı ilçesine uygulanmıştır. Bu bölgenin seçilmesinin sebebi, şiddetli bir deprem sonrası bölgede bulunan 21,636 binanın yapısal envanter verisinin bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Emergency departments of hospitals play a critical role in saving lives. However, they can easily become overwhelmed with injured patients following a violent earthquake. Therefore, it is crucial to establish post-disaster strategies that ensure continuous access to medical services. The proposed framework in this study aims to comprehensively address disaster resilience by adopting a multidisciplinary approach, encompassing seismic risk assessment, loss assessment, and emergency response modeling. It is aimed to establish general models and policies that would effectively support pre-disaster planning and post-disaster management, especially for hospitals located in metropolitan city centers. For this purpose, the earthquake-induced hospitalization demand is integrated as the primary parameter for informing emergency management and mitigation strategies, and the seismic risk assessment methodology is incorporated to estimate the hospitalization demand. The thesis presents two models: the multi-severity casualty transfer model and the field hospital model. The multi-severity casualty transfer model aims to enhance the efficiency of logistic decision-making in casualty transfer by considering the severity of the injured individuals and the ED capacities. The outcomes of this work offer valuable insights into the hospital system's resilience to sudden influxes, the utilization rate of ambulances, and the ED's capacity to cope with the demand. The second model utilizes the results of the risk assessment to deploy field hospitals based on the locations of mildly injured victims. To demonstrate the effectiveness of the framework, it is applied to Bayrakli, a metropolitan district in Izmir. This area is chosen due to its unique building inventory dataset of 21,636 buildings collected on-site after a devastating earthquake in 2020.