İç denetimin çalışanların performansına olan etkisinin belirlenmesi: İmalat işletmeleri üzerine bir araştırma
Determining the effect of internal audit on employee performance: A research on manufacturing enterprises
- Tez No: 902073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İç denetim yazında imalat sanayindeki yöneticiler, iç denetçiler ve çalışanlar açısından iç denetimin verimlilik boyutları ve niteliklerinin örgütsel ve bireysel çıktıları ile ilgili çalışmaların sayısı sınırlıdır. Literatürdeki bulgu eksikliğini gidermeye odaklanan bu araştırmanın amacı, iç denetimin imalat işletmelerindeki çalışanların performansına (görev performansı ve bağlamsal performans) etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi, İç Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren iç denetim birimi olan imalat sanayi işletmelerindeki çalışanlardan oluşmaktadır (n= 286). Bu çalışmada veriler, daha önce güvenilirliği ve geçerliği test edilmiş Onay (2021) ve Alzeban & Gwilliam (2014) tarafından geliştirilmiş olan iç denetimin etkinliği ölçeği ve Van Scotter & Motowidlo (1996), Goodman & Svyantek (1999) ve Pradhan & Jena (2017) tarafından geliştirilen çalışan performansı ölçeklerinden oluşan bir anket yardımıyla elde edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliğini test etmeye yönelik ölçüm modelinin geliştirilmesi için Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Daha sonra bu ölçüm modeli esas alınarak araştırma hipotezlerini test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre iç denetimin etkinlik boyutlarından iç denetimin genel etkinliği, iç denetimde yönetimin desteği ve iç denetimin bağımsızlığı görev performansını pozitif ve anlamlı şekilde etkilediği ortaya konmuştur. Benzer şekilde iç denetimin etkinliği boyutlarından sadece iç denetimde yönetimin desteği bağlamsal performansı pozitif ve anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak çalışmanın bazı kısıtları vurgulanmış ve araştırma bulgularından çıkarımlar yapılarak iç denetim uygulamalarının imalat sanayi işletmelerindeki çalışan performansını nasıl iyileştirebileceğine dair öneriler ve gelecekteki araştırmalara yol gösterici tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies on the efficiency dimensions and attributes of internal auditing from the viewpoints of managers, internal auditors, and employees in the manufacturing sector, as well as the organizational and individual outcomes, are few in the subject of internal auditing. By investigating the impact of internal auditing on employee performance (task performance and contextual performance) inside manufacturing firms, this study seeks to fill a vacuum in the literature. Employees from manufacturing enterprises in the Central Anatolia region that have internal audit units make up the study's sample (n = 286). The effectiveness of internal auditing scale developed by Onay (2021) and Alzeban & Gwilliam (2014), as well as employee performance scales developed by Van Scotter & Motowidlo (1996), Goodman & Svyantek (1999), and Pradhan & Jena (2017), were all included in the survey that was used to gather the data. In order to create a measurement model and assess the validity and reliability of the scales, confirmatory factor analysis was used. Based on this measurement model, the research hypotheses were then tested using Structural Equation Modeling. The study's conclusions show that task performance is positively and significantly impacted by general effectiveness, management support for internal auditing, and independence of internal auditing, among other effectiveness characteristics of internal auditing. Similarly, only management support for internal auditing has a favorable and significant impact on contextual performance among the effectiveness aspects. Finally, the study draws attention to a few limitations and offers insights based on the research findings, making recommendations for future research paths and suggestions on how internal auditing techniques might improve employee performance in manufacturing firms.