İlk okuma yazma öğretimi alanında yapılmış lisansüstü tezler ve türkiye merkezli dergilerde yayınlanan bilimsel makalelerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of graduate thesis in the field of primary literacy teaching and scientific articles published in türkiye-centered journals
- Tez No: 902086
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bibliyometrik analiz çalışmaları bir kuramsal çerçeve ya da araştırma alanına ilişkin farklı bakış açıları oluşturulmasını sağlayarak araştırmacıyı mikro odaktan makro odağa doğru yönlendiren araştırmalardır. Bibliyometrik analizlerin ilk okuma ve yazma öğretimi temelinde öğretim sürecinde ulusal yaklaşımların farklı etkilerinin önemi göz önünde bulundurulduğunda ilgili modele yönelik eğilimi ulusal ölçekte ve detaylı bilgilerin yer aldığı, uzun soluklu araştırmaları içeren seminerler, tezler ve araştırmalar bağlamında ortaya koyan bir araştırmaya rastlanmamıştır. İlk okuma ve Yazma öğretimi özellikle son yıllarda hem ana dili Türkçe olan Türk kökenli öğrenciler ile ana dili Türkçe harici başka bir dil olan ve bir sebeple Türkiye'de ikamet eden iki dilli, çok dilli ve yarım dilli yabancı öğrencilerin ilkokulda ilk karşılaştıkları öğretimdir. Bu alanda başarılı olan öğrenciler diğer derslerin ve becerilen öğretiminde de başarılı olacaklardır. Bu sebeple son yıllarda bu alana yönelik yapılan ve yapılacak olan akademik çalışmalar ülkemizde giderek artan yerleşik yabancı nüfusla birlikte çok daha fazla önemli bir hâle gelmiştir. İlk okuma yazma alanında yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış birçok makale, kurultaylarda sunulmuş birçok tebliğ, basılmış ve elektronik kitap, kitap bölümü ve lisansüstü tez çalışması tespit edilmiştir. Hatta paneller, açık oturumlar ve söyleşileri de sayarsak ilk okuma ve yazma öğretimine yönelik çalışmalar hem nitel, hem nicel hem de karma desenle karşımıza çıkmaktadır. Ancak ilk okuma ve yazma öğretiminin temel alındığı araştırmaların genel olarak eğitim ve özel olarak sınıf eğitimi alanlarındaki eğilimlerini bibliyometrik parametreler (yayım yılı, lisansüstü tezlerde tez türü, yazıldığı üniversite, eğitsel alt disiplin, anabilim dalı, anahtar kelime, yöntem, veri toplama aracı, hedef grup, etik izin durumu, yazarların cinsiyet dağılımı, yazarların unvanları vb.) temelinde ortaya koyan bir araştırmaya ise rastlanmamıştır. Bu araştırma, alan yazının duyu organlarımızca algılanabilir olarak incelenmesine olanak sağlayan bibliyometrik analiz ile Türkiye'de ilk okuma yazma alanında yapılmış lisansüstü tezler ile Türkiye merkezli dergilerde yayınlanan bilimsel makalelerin bibliyometrik analizini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu vesileyle konu ile ilgili okuyucuyu genel manada bilgilendirmek ve okuyucuya bu anlamda ışık tutmak amaçlanmıştır. 110 lisansüstü tez ile Türkiye merkezli dergilerde yayınlanan 108 makalenin bibliyometrik analizi amaçlanmıştır. Çalışmamızda nitel ve nicel araştırmalarda kullanılan bibliyometrik analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bibliometric analysis studies are studies that direct the researcher from micro focus to macro focus by creating different perspectives on a theoretical framework or research field. Considering the importance of the different effects of national approaches in the teaching process on the basis of bibliometric analysis, primary reading and writing teaching, no research has been found that reveals the tendency towards the relevant model on a national scale and in the context of seminars, theses and research containing detailed information and long-term research. Initial reading and writing instruction, especially in recent years, is the first teaching encountered in primary school by students of Turkish origin whose native language is Turkish, and bilingual, multilingual and semilingual foreign students whose mother tongue is a language other than Turkish and who reside in Turkey for some reason. Students who are successful in this field will also be successful in teaching other courses and skills. For this reason, academic studies in this field in recent years have become much more important with the increasing foreign resident population in our country. Many articles published in domestic and international journals, many papers presented at congresses, printed and electronic books, book chapters and postgraduate thesis studies in the field of primary literacy have been identified. In fact, if we count panels, panel discussions and interviews, studies on primary reading and writing teaching appear with both qualitative, quantitative and mixed patterns. However, bibliometric parameters (year of publication, thesis type in postgraduate theses, university where it was written, educational sub-discipline, department, keyword, method, data collection tool, target) can be used to determine the tendencies of research based on primary reading and writing teaching in the fields of education in general and classroom education in particular. However, no research has been found that reveals the results on the basis of group, ethical permission status, gender distribution of authors, titles of authors, etc.). This research was carried out to determine the bibliometric analysis of the first postgraduate theses written in the field of literacy in Turkey and scientific articles published in Turkey-based journals, with the bibliometric analysis that allows the literature to be examined perceptibly by our sense organs. On this occasion, it is aimed to inform the reader about the subject in general terms and to shed light on the reader in this sense. A bibliometric analysis of 110 postgraduate theses and 108 articles published in Türkiye-based journals was aimed. In our study, the bibliometric analysis method used in qualitative and quantitative research was used.