Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeni ile acil servise başvuran hastalarda laktat klirensinin değerlendirilmesi
Evaluation of lactate clearance in patients presenting to the emergency department due to carbon monoxide poisoning
- Tez No: 902092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi ile başvuran hastaların başvuru anında ve takip eden süreçte alınan kan laktat ve karboksihemoglobin düzeylerinin belirlenerek bu düzeyler arasındaki farklılıkların göstergesi olan delta laktat (∆laktat), laktat klirensi (CL), delta karboksihemoglobin (∆COHb) ve karboksihemoglobin klirensi (CCOHb) düzeyleri ile hastane kalış süresi ve tedavi şekli arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal-Metod: Bu çalışma, 01 Ocak 2017 ve 1 Mart 2024 tarihleri arasında arasında Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine CO zehirlenmesiyle başvuran hastaların dahil edildiği retrospektif bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 169 hasta dahil edildi. Başvuru anında alınan kan laktat düzeyi yüksek olan hastaların hastane kalış süresi anlamlı derecede fazlaydı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to investigate the levels of blood lactate and carboxyhemoglobin measured at the time of admission and during the subsequent follow-up of patients presenting to the emergency department with carbon monoxide (CO) poisoning. Specifically, the study aims to determine delta lactate (∆lactate), lactate clearance (CL), delta carboxyhemoglobin (∆COHb), and carboxyhemoglobin clearance (CCOHb) levels, which indicate differences between these levels. Furthermore, the study seeks to explore the relationship between these biochemical parameters and hospital length of stay and treatment methods. Methods: This study was conducted as a retrospective study including patients presenting with carbon monoxide (CO) poisoning to the emergency department of Samsun University Samsun Training and Research Hospital between January 1, 2017, and March 1, 2024. Results: In the study, 169 patients were included. Patients with elevated blood lactate levels at admission had significantly longer hospital stays (p=0.001).