Çağdaş seramik formlarda sembolizmin etkisinde Ares'in mitolojik betimlemeleri
The influence of symbolism in contemporary ceramic forms mythological of Ares
- Tez No: 902099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN NUMAN SUÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde sembolizm ve mitoloji, detaylı olarak ise seçilmiş olan Yunan mitolojisine bağlı tanrı ve tanrıçalar açıklanmıştır. Çalışmanın ana konusunun Yunan mitolojisinden savaş tanrısı Ares oluşu, ek olarak bu kapsamda detaylı açıklamalar yapmayı gerektirmiştir. Tez kapsamında yer alan ikinci bölümünde bahsi geçen açıklamalar eşliğinde, sembolizm ve mitoloji, plastik sanatlarda Ares, çağdaş sanatta sembolizm üzerine çalışma yapan sanatçılar ve çalışmalarından örnekler görülebilmektedir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise açıklamalarına yer verilen sembolizm ve mitoloji kapsamında, kişisel bir seçim olan Yunan mitolojisinden savaş tanrısı Ares üzerine seramik form ve duvar uygulamaları yapılmıştır. Sembolist bir yaklaşımla savaş tanrısı Ares soyutlanmıştır. Çalışmalar tasarlanırken mitolojik öykü okumaları yapılmış ve bunların etkisinde sahneler oluşturulmuştur. Bahsi geçen sahneler, kişisel kurgulardan oluşmaktadır ve gerçek mitolojik öykülerden sadece esinlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, symbolism and mythology, and selected gods and goddesses related to Greek mythology are explained in detail. The fact that the main subject of the study is Ares, the god of war from Greek mythology, required additional detailed explanations in this context. In the second part of the thesis, with the explanations mentioned above, examples of artists and their works working on symbolism and mythology, Ares in plastic arts, and symbolism in contemporary art can be seen. In the third section which is the last section, ceramic forms and wall applications were made on Ares, the god of war from Greek mythology, which was a personal choice within the scope of symbolism and mythology explained. With a symbolist approach, Ares the god of war was abstracted. While designing the works, mythological stories were read and scenes were created under their influence. The scenes mentioned consist of personal fictions and are only inspired by real mythological stories.