Investigating the volume change of geosynthetic clay liners (GCLS) under different loading and pore fluid conditions
Farklı yükleme ve boşluk sıvısı koşullarında geosentetik kil örtülerin (GKÖ) hacim değişimilerinin incelenemesi
- Tez No: 902100
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geosentetik kil örtülerin (GKÖ) hidrolik iletkenlik deneyleri sırasında düşey deformasyonlarını ölçmek için alternatif bir yol geliştirilmiştir. Bu amaçla, modifiye edilmiş esnek duvarlı permametre (M-EDP), geleneksel esnek duvarlı permametrenin (G-EDP) basit ve ekonomik bir şekilde modifiye edilmesiyle elde edilmiştir. M-EDP'nin performansını değerlendirmek için deneyler yapılmıştır. Deiyonize su (DS) ve 15, 30 ve 50 mM konsantrasyonlarında CaCl2 çözeltileri deney sıvıları olarak kullanılmıştır. Kullanılan GKÖ'lerin birim alan başına bentonite kütleleri (BABBK) 3.0-6.5 kg/m2 arasındadır. M-EDP'nin performansı, deney sıvısı konsantrasyonu, BABBK ve efektif gerilme gibi farklı faktörler etkisi altında değerlendirilmiştir. GKÖ yüksekliğindeki artış CaCl2 konsantrasyonunun artmasıyla azalmaktadır. GKÖ'nün hidrolik iletkenliği, GKÖ yüksekliği arttıkça azalmıştır. M-EDP, farklı konsantrasyonlarda CaCl2 çözeltileriyle başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Düşey deformasyon ve hidrolik iletkenlik değerleri ödometre aleti ve G-EDP kullanılarak elde edilen değerlerle uyumludur. BABBK'nin M-EDP'nin performansına etkisi incelenirken 15 ve 30 mM CaCl2 kullanılmıştır. 15 mM CaCl2 ile tüm GKÖ'ler başarılı bir şekilde test edilirken, 30 mM CaCl2 ile yapılan düşük BABBK'ya sahip GKÖ'lerde yan yüzden sızıntısı meydana gelmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında M-EDP'nin performansı üç farklı gerilme seviyesinde (15, 25 ve 35 kPa) değerlendirilmiştir. Efektif gerilmenin GKÖ'nün hidrolik iletkenliğine bir etkisi olmamasına rağmen, efektif gerilme azaldıkça GKÖ yüksekliğinde daha erken bir artış meydana gelmiştir. M-FWP'nin farklı efektif gerilme seviyelerinde başarıyla kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An alternative method was developed for measuring the vertical deformation of geosynthetic clay liners (GCLs) during hydraulic conductivity tests. For this purpose, the modified flexible wall permeameter (M-FWP) was developed by modifying the conventional flexible wall permeameter (C-FWP) in a simple and economical way. Tests were conducted to determine the performance of M-FWP. Deionized water (DIW) and CaCl2 solutions at concentrations of 15, 30, and 50 mM were used as test liquids. GCL samples with bentonite mass per unit area (MPUA) of 3.0-6.5 kg/m2 were used. The performance of M-FWP was evaluated under the influence of different factors such as test liquid concentration, MPUA and effective stress. The increase in GCL height increased as the CaCl2 concentration decreased. The hydraulic conductivity of GCL decreased with increasing GCL height. M-FWP has been used successfully with different concentrations of CaCl2 solutions. Vertical deformation and hydraulic conductivity values are compatible with the values obtained by the oedometer device and C-FWP. The effect of MPUA on the performance of M-FWP was investigated by using 15 and 30 mM CaCl2 solutions. The tests with 15 mM CaCl2 solutions could be performed successfully. However, sidewall leakage was observed in GCLs with low MPUA when the test liquid was 30 mM CaCl2. Furthermore, the performance of M-FWP was evaluated under three different stress levels (i.e. 15, 25 and 35 kPa) in the content of this study. Although the effective stress has negligible effect on the hydraulic conductivity of the GCL, the GCL height increases faster as the effective stress decreases. It is concluded that the M-FWP has been used successfully at different effective stress levels.