Akıllı şehirlerin scopus veri tabanı ile bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of smart cities with scopus database
  1. Tez No: 902105
  2. Yazar: ZEYNEP KIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bilim ve Teknoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Bibliography, Science and Technology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve değişimler şehirlerin dönüşümünü zorunlu hale getirmiş ve akıllı şehir kavramı ortaya çıkmıştır. Akıllı şehirler, şehirlerde yaşayan bireylerin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan, çevreye duyarlı sürdürülebilir yaşam alanlarıdır. Tez çalışmasında 2012-2022 yılları arasında Scopus veri tabanında akıllı şehir konulu çalışmaların bibliyometrik analizi gerçekleştirilmiştir. Scopus veri tabanında, smart city ve smart cities anahtar kelimeleri ile makale, derleme ve konferans bildirisi çalışma türleri seçilerek gerçekleştirilen taramada akıllı şehir konulu 11256 çalışmaya ulaşılmıştır. Veri setindeki çalışmaların yıllara, çalışma türlerine, ülkelere, konu alanına, yayın dillerine, yazarlara ve kurumlara göre genel dağılımı Scopus analiz verilerinden elde edilmiştir. 11256 çalışmanın anahtar kelime, ortak yazarlık, bibliyografik eşleşme, ortak atıf ve akıllı şehir bileşenlerine göre anahtar kelime analizleri ve haritaları Vosviewer paket yazılımı ile yapılmıştır. Analiz sonucu elde edilen sonuçlara göre akıllı şehir konulu çalışmalar, 2017 yılı ve sonrasında artış göstermektedir. 2012-2022 yılları arasında akıllı şehir konulu çalışmaların %52,1'ini (5870) konferans bildirileri oluşturmaktadır. 11256 çalışma arasında Çin en çok çalışmaya sahip ülke konumundadır. Konu alanlarına bakıldığında, akıllı şehir çalışmalarının 7429 çalışma ile bilgisayar bilimleri alanında yoğunlaştığı görülmektedir. Çalışmaların 10969'unun yayın dili İngilizcedir. Nesi, P. 34 çalışma sayısı ile en çok çalışmaya sahip yazardır. Anahtar kelimelerin haritasına bakıldığında smart city anahtar kelimesinin en sık tekrarlanan kelime olduğu tespit edilmiştir. Ortak yazarlık analizinde yazar bazlı dağılımda Vangelista, Lorenzo'nun en çok atıfa sahip yazar olduğu, bibliyografik eşleşme analizinde yazar bazlı dağılımda Zanella, Andrea'nın en çok atıfa sahip yazar olduğu, ortak atıf analizinde yazar bazlı dağılımda Nam,T'nin en çok atıfa sahip yazar olduğu, atıf analizi yazarlar bazlı dağılımda Gil-Garcia, J. Ramon'nun en çok atıfa sahip yazar olduğu tespit edilmiştir. Akıllı şehir bileşenleri kapsamında yapılan anahtar kelime analizine göre akıllı ekonomi, akıllı insan ve akıllı yaşam bileşenleri konulu çalışmaların literatürde geniş yer kaplamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developments and changes in information technologies have necessitated the transformation of cities and the concept of smart cities has emerged. Smart cities are environmentally sustainable living spaces that aim to improve the quality of life of individuals living in cities. In this thesis, a bibliometric analysis of the researches on smart cities was conducted in the Scopus database between 2012 and 2022. In the Scopus database, 11256 research on smart cities were found by selecting the keywords smart city and smart cities and the researchers types of articles, reviews and conference proceedings. The general distribution of the researches in the dataset according to years, research types, countries, subject areas, languages of publication, authors and institutions was obtained from Scopus analysis data. Keyword co-occurrence, co-authorship, bibliographic matching, co-citation and keyword analysis and maps of smart city components of 11256 researches were made with Vosviewer package software. According to the results of the analysis, researches on smart city shows an increase in 2017 and onwards. Between 2012-2022, 52.1% (5870) of the researches on smart cities are conference proceedings. Among 11256 researches, China is the country with the highest number of researches. Looking at the subject areas, it is seen that smart city researches are concentrated in the field of computer science with 7429 studies. The publication language of 10969 of the researches is English. Nesi, P. is the author with the highest number of researches with 34 researches. Looking at the map of keywords, it is determined that the keyword smart city is the most frequently repeated word. In co-authorship analysis, Vangelista, Lorenzo is the author with the most citations in author-based distribution, in bibliographic match analysis, Zanella, Andrea is the author with the most citations in author-based distribution, in co-citation analysis, Nam, T is the author with the most citations in author-based distribution, in citation analysis, Gil-Garcia, J. Ramon is the author with the most citations in author-based distribution. According to the keyword analysis conducted within the scope of smart city components, it is seen that researches on smart economy, smart people and smart life components are not widely covered in the literature.