Investigation of awareness on waste management in hospitals
Hastanalerde atık yönetimi farkındalığının oluşturulması
  1. Tez No: 902111
  2. Yazar: GAMZE KUMAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hastaneler, hasta ve yaralılara ayakta veya yatarak teşhis, tedavi ve bakım hizmetleri ile sağlık hizmeti sunan sağlık sektörünün en önemli kurumlarıdır. Hastaneler bu sağlık hizmetini verirken bulaşıcı/hastalık taşıma ve doğaya çok ciddi zararlar verme potansiyeli yüksek olan atıklar oluşmasına neden olmaktadır. Pandemi gibi olağandışı koşulların yaşanması durumunda küresel anlamda sağlık kuruluşu atıklarının önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle hastane atıklarının doğru yönetilmeleri insan sağlığı açısından çok önemli bir husustur. Sağlık çalışanları tıbbi atık yönetim sisteminin merkezindedir. Tıbbi atıklar ile ilgili sağlık çalışanları ve gezici nüfus (hastalar, yakınları ve tıp öğrencilerini) risk altında bulunan iki önemli ana gruptur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are the most important institutions of the health sector, providing health services to the sick and injured with outpatient or inpatient diagnosis, treatment and care services. While hospitals provide this health service, they create waste that has a high potential to carry infectious/diseases and cause serious damage to nature. In case of extraordinary conditions such as pandemics, the importance of healthcare facility waste increases globally. Therefore, proper management of hospital waste is a very important issue for human health. Healthcare workers are at the center of the medical waste management system. Healthcare professionals and mobile population (patients, their relatives and medical students) are the two main groups at risk regarding medical waste.