Assessment of oxidative stress responses in pimpinella anisum L. leaf callus upon exposure to green-synthesized silver nanoparticles
Yeşil-sentez ile elde edilen gümüş nanopartiküllere maruz kalan pimpinella anisum yaprak kalluslarının oksidatif stres tepkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 902115
  2. Yazar: ESRAA AHMED GABER AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nanoteknolojideki hızlı gelişmeler, nanopartiküllerin (NP'ler) potansiyel çevresel etkileri hakkında endişeler yaratmıştır. Bitkiler ekosistemlerin ayrılmaz bileşenleri olduğundan, bu maddelerle olan etkileşimleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, iki anason çeşidinde (Pimpinella anisum L.) üç önemli antioksidan enzimin—katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve guaiakol peroksidaz (GPOx)—aktivitesi üzerindeki yeşil etiketli gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) etkisini incelemektedir: sulu (WT) ve susuz (NWT). Anason bitkileri 1, 5 ve 10 mg/L AgNP konsantrasyonlarına 21 ve 28 gün boyunca maruz bırakılmıştır. CAT aktivitesi, her iki çeşitte de tüm AgNP konsantrasyonlarında önemli bir değişiklik göstermemiştir. Ancak, SOD aktivitesi, 21 gün boyunca 5 mg/L AgNP'ye maruz bırakılan susuz bitkilerde (NWT) önemli ölçüde artmıştır; diğer konsantrasyonlarda ve maruz kalma sürelerinde dalgalanmalar gözlenmiş ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Benzer şekilde, GPOx aktivitesi, 21 gün boyunca 1 mg/L ve 5 mg/L AgNP konsantrasyonlarında NWT bitkilerinde önemli bir artış göstermiştir; diğer seviyelerdeki sonuçlar, maruz kalma süresi ve bitki tipi tarafından etkilenen çeşitli desenler sergilemiş ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Genel olarak, bu araştırma, NWT bitkilerinde 21 günlük maruziyetten sonra daha düşük AgNP konsantrasyonlarında artan enzim aktivitesini ortaya koymakta ve nispeten zararsız bir toksisite seviyesini göstermektedir. Bu bulgular, anason bitkilerindeki antioksidan enzim dinamikleri üzerinde AgNP etkilerinin karmaşık doğasını vurgulamakta ve temel mekanizmaların ve bitki antioksidan savunmaları üzerindeki uzun vadeli etkilerin daha fazla açıklanması gereğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The quick advancements in nanotechnology have raised concerns about the potential environmental impacts of nanoparticles (NPs). As plants are integral components of ecosystems, their interaction with these substances is of paramount importance. This study explores the influence of green-labeled silver nanoparticles (AgNPs) on the activity of three crucial antioxidant enzymes—catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), and guaiacol peroxidase (GPOx)—in two varieties of anise (Pimpinella anisum L.): watery (WT) and non-watery (NWT). Anise plants were exposed to varying concentrations of AgNPs (1, 5, and 10 mg/L) over 21 and 28 days. CAT activity exhibited no significant variation across all AgNP concentrations in both cultivars. However, SOD activity notably increased in non-watery plants (NWT) exposed to 5 mg/L AgNPs for 21 days, with fluctuating trends observed at other concentrations and exposure durations lacking statistical significance. Similarly, GPOx activity in NWT plants after 21 days demonstrated a significant rise at 1 mg/L and 5 mg/L AgNP concentrations, while results at other levels exhibited diverse patterns influenced by exposure duration and plant type without reaching statistical significance. Overall, this investigation reveals heightened enzyme activity at lower AgNP concentrations in NWT plants after 21 days of exposure, indicating a relatively benign level of toxicity. These findings underscore the intricate nature of AgNP effects on antioxidant enzyme dynamics in anise plants, emphasizing the need for further elucidation of underlying mechanisms and long-term impacts on plant antioxidant defenses.