Biyoçeşitlilik sıcak noktalarında habitat fragmentasyonunun memeli genetik çeşitliliğine etkisinin meta-analiz yöntemiyle incelenmesi
Examining the impact of habitat fragmentation on mammalian genetic diversity in biodiversity hotspots by using meta-analysis
  1. Tez No: 902116
  2. Yazar: UĞUR ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT MATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Biostatistics, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Habitat fragmentasyonu, dünya çapında biyoçeşitliliği en çok tehdit eden faktörlerden biridir. İnsan aktiviteleri ve doğal süreçlerle oluşabilen fragmentasyonlar, gen akışının kesilmesi, popülasyon büyüklüğünün azalması, soy içi üremenin artması ve tür yok oluş riskinin yükselmesi gibi durumları tetikleyebilmektedir. Bundan dolayı, genetik çeşitliliğin habitat fragmentasyonundan nasıl etkilendiği son dönemde birçok farklı araştırma tarafından incelenmiştir. Biyoçeşitlilik sıcak noktaları, habitat fragmentasyonlarının yoğun olarak yaşandığı, tür çeşitliliği zengin bölgelerdir. Yüksek tür çeşitliliği barındırması nedeniyle, koruma çalışmalarının merkezi olmuşlardır. Farklı tekil çalışmalar, buradaki fragmentasyon oranının memeli türlerini nasıl etkilediğini test etmişlerdir. Ancak, memeli genetik çeşitliliğini habitat fragmentasyonunun nasıl etkilediğine dair farklı meta-analiz çalışmaları bulunsa da henüz bu konuda biyoçeşitlilik sıcak noktalarına odaklanan bir meta-analiz çalışması bulunmamaktadır. Bundan dolayı, bu çalışmada biyoçeşitlilik sıcak noktalarındaki habitat fragmentasyonunun memeli türleri üzerindeki genetik etkilerini inceleyen toplam 15 çalışmayı kullanarak fragmentasyonun bu bölgelerde memeli genetik çeşitliliğini nasıl etkilediği açıklanmak istendi. Önceki meta-analizlerden farklı olarak, hipotezimizin aksine düşük-orta derecede bir negatif etki tespit edildi. Biyoçeşitlilik sıcak noktalarında habitat fragmentasyonunun beklenenden daha düşük bir negatif etki yapmasının sebebi; bazı türlerin yeni alanlara yayılma becerisi, fragmentasyon şiddeti, gen akışı ve habitatlar arası koridor gibi etkenler olabilir. Genel etkiye ek olarak, yaşam süresine göre fragmentasyondan etkilenme oranı meta-regresyon ile test edildi. Sonuçlarımıza göre, yaşam süresi ve negatif genetik etki arasında bir korelasyon bulunamadı. Çalışmamız, biyoçeşitlilik sıcak noktalarındaki memeli genetik çeşitliliği hakkında gelecek çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Habitat fragmentation is the most threatening factor to biodiversity worldwide. Fragmentations occurring due to human activities and natural processes can trigger situations such as interruption of gene flow, decrease in population size, increase in inbreeding and escalated risk of species extinction. Therefore, the impact of habitat fragmentation on genetic diversity have been examined by many studies for the last decades. Biodiversity hotspots are regions with intense habitat fragmentation and rich species diversity. Because of their high species diversity, they have become the center of conservation efforts. Individual studies have tested how the fragmentation rate here affects mammalian species. However, although there are different meta-analysis studies on the subject, there is no meta-analysis study focusing on biodiversity hotspots on this subject yet. Therefore, in this study, we used a total of 15 studies examining the genetic effects of habitat fragmentation on mammal species in biodiversity hotspots to explain how fragmentation affects mammal genetic diversity in these regions. Unlike previous meta-analyses, a low-to-moderate negative effect was detected, contrary to our hypothesis. The reason why habitat fragmentation has a lower than expected negative impact on biodiversity hotspots is; Factors such as the ability of some species to spread to new areas, fragmentation severity, gene flow and interhabitat corridors. In addition to the overall effect, we also tested the effect of fragmentation according to lifespan using meta-regression. According to our results, no correlation was found between lifespan and negative genetic influence. Our study may enlighten future studies on mammalian genetic diversity in biodiversity hotspots.