Farklı matriks metalloproteinaz inhibitörlerinin, farklı bağlayıcı sistemlerin mikrogerilim bağlanma dayanımına etkileri
Effect of different matrix metalloproteinase inhibitors on microtensile bond strength of different adhesive systems
- Tez No: 902124
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı adeziv sistemlerin bağlanmasını zaman içinde bozduğu kabul edilen kollojenaz ve proteaz enzimlerinin inhibisyonunu sağlayan çeşitli materyallerin etkinliğini karşılaştırmak ve güncel farklı bağlayıcı sistemlerle beraber kullanıldıklarında bağlanma dayanımlarını nasıl etkileyeceklerini araştırmaktır. Çalışmada 144 adet çürüksüz, çatlak ve kırık bulunmayan azı dişi kullanıldı. Dişler, su soğutması altında ve düşük hızda elmas bir bıçak (Micracut, New York, ABD) ile düz orta koronal dentin yüzeyi elde edilecek şekilde kesildi. Bu şekilde oluşturulan 144 diş her bir gurupta 24 örnek olacak şekilde ve kullanılan adeziv sistemlere göre rastgele 3 ana guruba [tüm pürüzlendirmeli adeziv sistem Adper Single Bond 2 (3M ESPE, ABD), iki aşamalı kendinden pürüzlendirmeli adeziv sistem Clearfil SE (Kuraray, Japonya), tek aşamalı kendinden pürüzlendirmeli adeziv sistem Clearfil S3 Plus Bond (Kuraray, Japonya)] ayrıldı (n=24). Ana gruplar, matriks metalloproteinaz inhibitörleri olan %2 klorheksidin, %1 benzalkonyum klorür ve %2 hesperidinin 60 s uygulanması ve kontrol grubu olarak 4 alt gruba ayrıldı. Adeziv uygulamalarının ardından A2 renginde bir kompozit rezin restoratif materyal (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japonya) ile restore edilen dişlerden 1mm2'lik çubuklar elde edilecek şekilde kesitler alındı. Her bir altgurup hazırlanan dentin çubuklarının yaşlandırma zamanına göre iki alt guruba daha ayrıldı (24 saat/ 6 ay). Test örneklerinin mikro-gerilim bağlanma dayanım kuvvetleri dakikada 0,5mm hıza sahip bir üniversal test cihazı (Bisco Micro Tensile Tester, Compact Gauge 200N, ABD) ile ölçüldü ve veriler kaydedildi. Kırılma tipleri x40 büyütmede bir stereomikroskop (SZ-PT, Olympus, Tokyo, Japonya) ile incelendi. Verilerin analizi SPSS 20 (Statistical Package for Social Science) paket programına aktarılarak One-Way ANOVA, Tukey HSD, Wilcoxon ve Kruskal Wallis-H testleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the effect of various materials which provides inhibition of collagenase and protease enzymes that considered degenerate adhesive bonds over time and research the effect of bond strengths when used together with different adhesive systems. 144 extracted, sound human molars were selected for this study. A flat, mid coronal dentin surface prepared by means of a water-cooled, low speed diamond saw (Micracut, New York, USA). The prepared 144 tooth were randomly divided into 3 main groups according to adhesive systems, etch and rinse adhesive system Adper Single Bond 2 (3M ESPE, USA), two bottle self etch adhesive system Clearfil SE (Kuraray, Japan), one bottle self etch adhesive system Clearfil S3 Plus (Kuraray, Japan) (n=24). Each group were divided to 4 subgroups: control, %2 chlorhexidine treated (60s), %1 benzalkonium chloride treated (60s) and %2 hesperidin treated (60s). Teeth were restored with A2 shade universal composite restorative material (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japan) after application of adhesive systems and MMP inhibitors, specimens were sectioned into 1 mm2 sticks. Each subgroup was divided into 2 subgroups according to the aging time (24 hours/6 mounts). Micro-tensile bond strengths of tested specimens that acquire from all groups were measured using a universal testing machine which has crosshead speed of 0,5mm/min (Bisco Micro Tensile Tester, Compact Gauge 200N, USA) and datas were recorded. Failure modes were determined under a stereomicroscope (SZ-PT, Olympus, Tokyo, Japan) at 40x magnification. Micro-tensile bond strength data were transferred to statistical software, SPSS 20 (Statistical Package for Social Science) and analyzed by using One-Way ANOVA, Tukey HSD, Wilcoxon and Kruskal Wallis-H tests.