Orman ürünleri endüstrisinde kullanılan makinelerde kestirimci bakım uygulamaları
Predictive maintenance applications on machines used in forest products industry
  1. Tez No: 902129
  2. Yazar: İLKİN ONURCAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde, bakım planlaması üretim hatlarındaki çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan arızaların en aza indirgenmesi için gerçekleştirilen önemli faaliyetlerdir. Tesislerin yatırım maliyetleri yüksek olduğu için sistemlerin bir an bile durması istenmemektedir. Makine parçalarında ortaya çıkan aşınmalar ve arızalar zamanla, makinelerde hasarların meydana gelmesine ve sistemlerin durmasına sebep olurlar. Tesis veya sistemlerin istenen düzeyde üretim, kalite performanslarını tutturabilmesi, tesislerin belirlediği bakım yöntemleri ile yakından ilgilidir. Bakım sebepli oluşan maliyetlerini düşürmek için koruyucu bakım yöntemleri geliştirilmiştir. Koruyucu bakım yöntemlerinden olan kestirimci bakımın temel prensipleri, makinelerin çalışma esnasında özel cihazlar yardımıyla, çalışan makinelerin verim güçlerinin izlenmesi ve elde edilen ölçüm verilerinin yardımıyla makinenin, parçanın veya donanımın bakıma gereksinim duyup duymadığının saptanarak en uygun zamanda bakım faaliyetlerin gerçekleştirilmesidir. Bu çalışmada orman ürünleri üreten bir tesiste kullanılan, yüksek devirde ve sıcaklıkta çalışan pompaların yataklarından, kestirimci bakım yöntemlerinden olan titreşim analizi yöntemi kullanılarak titreşim ölçümleri periyodik olarak alınıp, pompa parçalarının sağlık durumları kontrol edilmiş ve rulman arızaları tespit edilerek bakım planı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n today‟s world, maintenance planning is a significant action to minimize the malfunctions which happen due to the various reasons in production lines. Because of the high cost in investments of facilities, it is not actually desired to stop even a moment. Dilapidation and malfunctions that occur in machine parts cause damage in them and cease the systems in time. The ability of facilities or systems to achieve the desired level of production and quality performance is closely associated with the maintenance methods determined by the facilities. Preventive maintenance methods have been developed to reduce the costs in line with maintenance. The fundamental principles of predictive maintenance, which is one of the preventive maintenance methods, is to monitor the efficiency power of the working machines with the help of special devices during operation, and to determine whether the machine, part or equipment requires maintenance with the help of the measurement data obtained, and to carry out maintenance activities at the most appropriate time. In this study, vibration measurements were taken periodically on the bearings of pumps operating at high speeds and temperatures, used in a facility producing forest products, using the vibration analysis method, which is one of the predictive maintenance methods, the quality status of the pump parts was checked, bearing failures were detected and the maintenance plan was carried out.