Örgüt ikliminin örgütsel yaratıcılık davranışları üzerindeki etkisi: Konya tekstil sektöründe bir araştırma
The effect of organizational climate on organizational creativity behaviors: A research in Konya textile sector
- Tez No: 902135
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Örgütlerin değişen rekabet ortamında başarılı olabilmeleri için çalışanlara yaratıcı ve yenilikçi bir örgüt iklimi sunmaları gerekir. Bu doğrultuda örgüt iklimi ve örgütsel yaratıcılık, örgütlerin uzun vadede sürdürülebilir başarı elde etmesi için önemlidir. Buna göre, örgütlerde yaratıcılık, örgüt ikliminin bir yansıması olarak da ele alınır. Bu çalışma, örgüt iklimi ve örgütsel yaratıcılık kavramlarına odaklanmaktadır. Araştırmada, örgüt iklimi ve örgütsel yaratıcılık kavramlarının boyutları ve unsurlarının incelendiği bir teorik çerçeve sunulmuştur. Araştırmanın birinci amacı, örgüt ikliminin örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisini incelemektir. İkinci amaç ise, örgüt iklimi algılarının demografik ve örgütsel değişkenlere (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve iş deneyimi gibi) göre nasıl farklılaştığını ve bu değişkenlerin yaratıcılık üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Konya tekstil sektöründeki çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi ve amaçlı örnekleme ile yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya 404 tekstil çalışanı katılmıştır. SPSS analiz programı ile verilerin analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, örgüt ikliminin örgütsel yaratıcılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Fark analizleri sonucunda ise, örgüt iklimi algılarının yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve iş deneyimi gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Örneğin, genç yaş grubundaki çalışanların stres karşısında daha hassas oldukları ve bu durumun iş performansı ile yaratıcılık süreçlerini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, daha ileri yaştaki ve deneyimli çalışanların ise örgüt iklimine daha olumlu yaklaştıkları ve bu durumun yaratıcılık süreçlerine katılımı artırdığı gözlemlenmiştir. Eğitim düzeyinin yükselmesiyle birlikte, örgüt iklimine yönelik olumlu algıların ve yaratıcı çözümler üretme kapasitesinin arttığı da sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In order for organizations to succeed in today's changing competitive environment, they need to provide a creative and innovative organizational climate for their employees. In this context, organizational climate and organizational creativity are crucial for organizations to achieve long-term sustainable success. Therefore, creativity in organizations is seen as a reflection of the organizational climate. This study focuses on the concepts of organizational climate and organizational creativity, providing a theoretical framework that examines their dimensions and elements. The primary aim of the study is to examine the effect of organizational climate on organizational creativity. The secondary aim is to analyze how perceptions of organizational climate differ based on demographic and organizational variables (such as age, gender, education level, and work experience) and how these variables impact creativity. The sample of the research consists of employees in the textile sector in Konya. The study used a quantitative research method and purposive sampling with a face-to-face survey technique. A total of 404 textile employees participated in the study. Data analysis was conducted using SPSS software. The results show that the organizational climate has a positive and significant effect on organizational creativity. Furthermore, difference analysis results revealed that perceptions of organizational climate significantly vary according to demographic variables. For instance, younger employees are more sensitive to stress, negatively affecting their performance and creativity. In contrast, older and more experienced employees have a more positive perception of the organizational climate, enhancing their engagement in creative processes. Additionally, as education levels increase, positive perceptions of the climate and the capacity to generate creative solutions also improve.