Palynostratigraphic investigation of the ordovician units in the Central and Eastern Taurides, Turkey: Taxonomy, biostratigraphy, paleobiogeography, and sequence stratigraphic interpretations
Orta ve Doğu Toroslardaki ordovisiyen çökellerinin palinostratigrafisi: Taksonomi, biyostratigrafi, paleobiyocoğrafya ve sekans stratigrafik yorumlar
- Tez No: 902141
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER, DR. MERCEDES Dİ PASQUO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu tezin temel amacı, akritark ve kitinozoa açısından palinolojik verileri kullanarak Orta ve Doğu Toroslar'daki Ordovisiyen çökelleri için biyostratigrafik bir çerçeve oluşturmaktır. Doğu Toroslar'daki Seydişehir, Sort Tepe, Halit Yaylası ve Pusçu Tepe formasyonları ile Orta Toroslar'daki benzerlerinden 13 stratigrafik kesit ölçüldü. Toplam 322 örnek palinolojik olarak analiz edildi. 129 palinomorf türünün (9 chitinozoan, 109 acritarch, 4 spor ve 7 alg afinitesi) taksonomik tanımlanması ayrıntılı olarak belgelenmiştir. İncelenen kesitlerde erken Floiyen'den Geç Ordovisiyen'e kadar altı biyozon belirlendi. Bu biyozonlar sırasıyla Coryphidium bohemicum topluluk zonu, Acanthodiacrorium vavrdovae mezil zonu, Siphonochitina formosa mezil zonu, Aureotesta clathrata var. simplex topluluk zonu, Pterospermella colbathii topluluk zonu, Villosacapsula setosapellicula mezil zonu olarak belirlenmiştir. Örneklerde en karakteristik soğuk su ve Gondvana çevresi toplulukları olarak kabul edilen Arbusculidinium filamentosum, Coryphidium, Vavrdovella, Arkonia, Striatotheca, galeate ve diacromoph acritarch taksonları gibi paleocoğrafik açıdan önemli topluluklar kaydedildi. Bu bulgular, Orta ve Doğu Torosların konumunun Erken-Orta Ordovisiyen döneminde Gondwana çevresi paleo-bölgesinde olduğunu doğrulamaktadır. Saha gözlemleri, palinolojik çıkarımlar ve mikrofasiyes analizlerine dayanarak, ölçülen istiflerin çökelme ortamları şu şekilde yorumlanmıştır: Seydişehir Formasyonunun açık denizden kıyıya yakın geçiş deniz ortamı; Sort Tepe Formasyonu'nun açık deniz ortamı; Halit Yaylası Formasyonu'nun buzul çökeli ve Pusçu Tepe Formasyonu'nun derin deniz ortamı. Halevik-1, Halevik-2 ve Halevik-3 kesitlerinde sekans stratigrafik yaklaşım uygulanmıştır. Bu bölümlerde TST'ler, HST'ler ve olası sekans sınırları belirlendi. Ayrıca parasekanslar belirlenerek göreceli bir deniz seviyesi değişim grafiği oluşturulmuş ve Haq ve Shutter (2008)'in küresel deniz seviyesi değişim grafiği ile karşılaştırılmıştır. Eğriler, Haq ve Shutter (2008)'in östatik deniz seviyesi eğrisi ile büyük benzerlikler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this thesis is to establish a biostratigraphical framework for the Ordovician sedimentary sequences from the Central and the Eastern Taurides by using palynological data in terms of the acritarch and chitinozoan. Thirteen stratigraphic sections from the Seydişehir, Sort Tepe, Halit Yaylası, and Pusçu Tepe formations in the Eastern Taurides, as well as their counterparts in the Central Taurides, were measured. A total of 384 sample were collected and 322 samples were palynologically analyzed. Taxonomical identification of 129 palynomorph species (9 chitinozoans, 109 acritarchs, 4 spores, and 7 algal affinities) was documented in detail. Six biozones were determined in the studied sections from the early Floian to the Late Ordovician. These biozones are Coryphidium bohemicum Assemblage Zone, Acanthodiacrodium vavrdovae Taxon Range Zone, Siphonochitina formosa Taxon Range Zone, Aureotesta clathrata var. simplex Assemblage Zone, Pterospermella colbathii Assemblage Zone, Villosacapsula setosapellicula Taxon Range Biozone in ascending order. Paleogeographically important assemblages such as Arbusculidinium filamentosum, Coryphidium, Vavrdovella, Arkonia, Striatotheca, galeate and diacromoph acritarch taxa which are admitted as the most characterized cold-water and peri- Gondwana assemblages, were recorded in the samples. These findings confirm that the location of the Central and Eastern Taurides was in the peri-Gondwana paleo-province during the Early–Middle Ordovician. Based on field observations, palynological implications, and microfacies of the clastic deposits, the depositional environments of the measured successions were interpreted as follows: the Seydişehir Formation's offshore to nearshore transitional marine environment; the Sort Tepe Formation's offshore marine environment; the Halit Yaylası Formation's glaciomarine outwash plain; and the Pusçu Tepe Formation's deeper marine environment. In the Halevik-1, Halevik-2, and Halevik-3 sections, sequence stratigraphic approach was carried out. TSTs, HSTs were determined in these sections. In addition, cycles were determined throughout the sections to correlated with onlap curves of Haq and Shutter (2008). Curves reflect similarities to the general trend of the onlap curves and the eustatic sea-level curve of Haq and Shutter (2008) in the studied time interval (early Floian to Hirnantian).