Palynostratigraphic and palynofacies investigations of the miocene units in the Adana basin (Eastern Mediterranean, Turkey)
Adana baseni miyosen birimlerinin palinostratigrafi ve palinofasiyes özellikleri (Doğu Akdeniz, Türkiye)
  1. Tez No: 461969
  2. Yazar: AKSEL TUĞBA TÜRKECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER, DR. DIRK MUNSTERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 579
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, Adana Baseni'nde (Doğu Akdeniz) yer alan Miyosen birimlerin palinostratigrafik ve palinofasiyes özelliklerini ortaya koymak ve daha sonraki çalışmalar için bir biyostratigrafik çatı oluşturmaktır. Çalışma Adana Baseni'nde dinoflagellat biyostratigrafisi kapsamında yapılan öncü bir çalışmadır. Amaca uygun olarak Köpekli, Cingöz ve Güvenç formasyonlarını kapsayan 7 stratigrafik kesit ölçülmüş ve kesitler boyunca toplanan 482 adet örnek palynomorflara dayanılarak analiz edilmiştir. Seçili taksonların ilk ve son ortaya çıkışları ve bollukları göz önüne alınarak geç Burdugaliyen'den en erken Tortoniyen'e kadar 9 adet biyozon ayırtlanmıştır. Dinoflagellatlara dayanılarak evrensel bir biyostratigrafik korelasyon uygulayabilmek için, çalışmada tanımlanan biyozonlar daha önce Danimarka, Almanya, Hollanda, Kuzeybatı Avrupa ve Doğu Amerika sahillerinde yayınlanan dinokist zonları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar, çalışmada kaydedilen dinokist olaylarının (örneğin; Labyrinthodinium truncatum, Cerebrocysta poulsenii, Unipontidinium aquaeductus) Danimarka, Almanya, Hollanda, Kuzeybatı Avrupa ve Doğu Amerika sahillerinde ortaya konulanlara göre kronostratigrafik olarak daha erken oluştuğunu göstermektedir. Dinoflagellatların proksimal-distal trendlerine göre, Köpekli, Cingöz ve Güvenç formasyonları için bir paleo-ortamsal model oluşturulmuştur. Dinokistlerin sayısal dağılımlarına göre göreceli bir deniz seviyesi değişim grafiği oluşturulmuş ve Haq ve diğ. (1987)'nin küresel deniz seviyesi değişim grafiği ile karşılaştırılmıştır. Miyosen dinoflagellatları için bu çalışmada çizilen grafik, Haq ve diğ. (1987)'de yeralan küresel deniz seviyesi değişim grafikleri ile büyük oranda benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the palynostratigraphy and palynofacies of the Miocene Units in the Adana Basin (Eastern Mediterranean) and to establish a biostratigraphic framework for future studies. This study is a pioneering work in the Adana Basin, regarding the dinoflagellate cyst biostratigraphy. In this study, seven stratigraphic sections comprising the Köpekli, Cingöz, and Güvenç formations were measured and 482 samples were analyzed based on palynomorphs. According to the first and last occurrences and the acme of some selected taxa, nine biozones were identified from the late Burdigalian to earliest Tortonian. In order to apply a worldwide biostratigraphic correlation based on dinoflagellates, the biozones defined in this study have been compared with previously published dinocyst zonations in Denmark, Germany, Netherlands, NW Europe and the eastcoast U.S. The palynological analysis reveals that the recorded dinocyst events (e.g. Labyrinthodinium truncatum, Cerebrocysta poulsenii, Unipontidinium aquaeductus) occurred chronostratigraphically older in Turkey than those in Denmark, Germany, Netherlands, NW Europe and the eastcoast U.S. A paleo-environmental model was created for Köpekli, Cingöz and Güvenç formations based on proximal-distal trends of dinoflagallates. Based on the quantitative distribution patterns of dinocysts, a relative sea level curve is constructed and correlated with the eustatic sea level curve of Haq et al. (1987). The curve plotted for Miocene dinocysts in this study reflects striking similarities to the general trend of the eustatic sea level curve of Haq et al. (1987).