Seyfeddin el-Amidî'de cismânî haşrin ispatı
Proof of bodily resurrection in Seyfeddin al-Amidi
- Tez No: 902169
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyadaki amellerinin karşılığını almak üzere haşrolacağına inanan bir insan, bunun mahiyetini elbette merak etmektedir. Genel olarak haşir tartışmaları yeniden dirilme anlamını kapsayacak şekilde kelâm kitaplarında beş başlık altında toplanmıştır: Haşir sadece cismânîdir ya da sadece ruhânîdir diyenlerin yanı sıra hem ruhânî hem cismânî olacağını savunanlar da vardır. Bu başlıklardan Müslümanların savunmadığı iki görüş ise ne ruhânî ne cismânî bir dirilişin olmadığı gibi söylenen dört kısım hakkında kararsız kalanlardır. Bu tez Âmid'de (Diyarbakır) doğmuş olup Eş'arî kelâmcısı ve usûl-i fıkıh âlimi olan Seyfeddin el-Âmidî'nin cismânî haşre yaklaşımını ele almaktadır. O muhataplarının görüşünü ele almakla birlikte öne sürülebilecek itirazlara da cevap vermektedir. Çalışmanın giriş kısmı konu, amaç, önem, yöntem ve sınırlılık gibi bilgilerden bahsederken birinci bölüm, haşrin kelime ve terim anlamı, İslâm öncesi haşir meselesi ve İslâm kelâmında haşir meselesini ele almaktadır. İkinci bölüm ise Âmidî'nin bu konudaki görüşlerini kapsamaktadır. Tez, ulaşılan neticelerin yer aldığı sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
A person who believes that he will be resurrected to be rewarded for his deeds in the world is of course curious about the meaning of this. In general, the discussions on the resurrec-tion are grouped under five headings in the books of kalām in order to cover the meaning of resurrection: There are those who say that the resurrection is only bodily or only spiri-tual, as well as those who argue that it will be both spiritual and bodily. The two views that Muslims do not defend are those who are undecided about the four parts, such as that there is neither a spiritual nor a bodily resurrection. This thesis deals with the approach of al-Sayf al-Dīn al-Āmidī, an Ashʿarite theologian and scholar of usul al-fiqh who was born in Āmid (Diyarbakır), to the bodily resurrection. He discusses the view of his interlocutors and responds to the objections that may be raised. While the introductory part of the study mentions the subject, purpose, importance, method, and limitations, the first part deals with the meaning of the word and terminology of resurrection, the issue of pre-Islamic resurrection, and the issue of resurrection in Islamic theology. The second chapter covers al-Āmidī's views on this subject. The thesis concludes with a concluding chapter.