Kazak yazar Roza Mukanova'nın tiyatro eserleri (Metin-inceleme)
Theater works of Kazakh writer Roza Mukanova (Text-review)
  1. Tez No: 902215
  2. Yazar: SABİNA SAİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE KINACI BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Roza Mukanova günümüz Kazak edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Mukanova'nın eserlerinde bireysel ve toplumsal konular ön plana çıkar. Çalışmada, yazdığı tiyatro eserleriyle günümüz Kazak edebiyatında önemli bir yeri olan Roza Mukanovanın'nın Sarra adlı kitabından alınan beş tiyatro eseri Türkiye Türkçesine aktarılmış ve yapı-tema bakımından incelemeleri yapılmıştır. Tezin birinci“Giriş”bölümünde Kazak tiyatrosunun tarihsel sürecine kısaca değinilmiş ve çalışmanın amacı, kapsamı hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde Modern Kazak tiyatrosunu dönemlere ayırarak tarihî gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Roza Mukanova'nın hayatı, edebî kişiliği ve eserleri yer almaktadır. Dördüncü bölümde yazarın“Hayat Böyle”,“Kimse de Suçlu Değil”,“Fariza”,“Muse”ve“Sen”adlı tiyatro eserleri yapısal yönden incelenmiştir. Beşinci bölümde yazarın eserlerinde en çok işlediği“Sosyalist Realizm”,“Kadın”,“İnanç”,“Kültür”ve“Aşk”temaları eserlerden hareketle açıklanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde seçilmiş beş dram eserin Türkiye Türkçesine aktarılmış metinleri vardır.“Sonuç”bölümünde ise Kazak yazar Roza Mukanova'nın günümüz Kazak tiyatrosundaki yerine ve eserlerindeki düşünce dünyasına dair çıkarımlar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Roza Mukanova is one of the important writers of contemporary Kazakh literature. Individual and social issues come to the fore in Mukanova's works. Five theatre works of Roza Mukanova, who has an important place in today's Kazakh literature with her theatre works, taken from her book Sarra, were transferred to Turkish and examined in terms of structure-theme. In the first“Introduction”section of the thesis, the historical process of Kazakh theatre was briefly mentioned and explanations were made about the purpose and scope of the study. In the second chapter, the historical development of modern Kazakh theatre is discussed by dividing it into periods. In the third chapter, Roza Mukanova's life, literary personality and works are included. In the fourth chapter, the author's theatre works“Hayat Böyle”,“Kimse de Suçlu Değil”,“Fariza”,“Muse”and“Sen”are structurally examined. In the fifth chapter, the themes of 'Socialist Realism',“Woman”,“Faith”,“Cultur”and“Love”, which the author has dealt with the most in his works, are explained based on the works. In the sixth part of the study, there are texts of five selected drama works translated into Turkish. In the“Conclusion”section, there are inferences about the place of Kazakh writer Roza Mukanova in today's Kazakh theatre and the world of thought in her works.