Kazak yazar Dükenbay Dosjanov'un İpek Yolu romanında
The Metaphors in the novel Silk Way of Kazakh novelist Dukenbay Dosjanov
  1. Tez No: 186062
  2. Yazar: ZHAZİRAN OTYZBAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Otyzbayeva, Zhazira, Kazak Yazar Dükenbay Dosjanov'un İpek YoluRomanında Metaforlar, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Melek Erdem,304 s.ÖZETBu tez, anlatımında metafor ve metonimiyi ustalıkla kullanan Kazakyazarlardan biri Dükenbay Dosjanov'un `İpek Yolu' adlı romanından taranarakçıkartılan metaforların idrak anlam bilimi bakımından incelenmesi üzerine birçalışmadır. Çalışmada, idrak anlam biliminin teorisini kuran G. Lakoff ve M.Johnson'ın geliştirdiği metaforları inceleme yöntemine dayalı `İpek Yolu'romanındaki metaforların kavramsal incelemesi yapılmıştır. Metaforlarınepistemik ve ontolojik uygunlukları göz önüne alınarak, üzerine şemalandıklarıkavramla ilgili haritalamalar yapılmış, kaynak ve hedef alanları belirtilerekincelenmiştir. Kaynak ve hedef alanların belirlenmesinde kelimelerin temel ve yananlamları genel Türk dili açısından araştırılmıştır. Ayrıca, metaforların Türkkültüründeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.`İpek Yolu' romanındaki karşımıza çıkan zengin metaforların çarpıcıörneklerinden Kazak Türkçesinin olduğu gibi genel Türk dilinin idrakanlambilimi bakımından yaratıcılığının yüksek kapasitesini görebilmekteyiz.Kazak dilbiliminde olduğu gibi genel Türk dilbiliminde metaforun dildekiçok çeşitli hizmeti ve onun oluşum mekanizması, dildeki rolü derindenaraştırılmayı gerektiren önemli meselelerdendir. Bu çalışma, Kazak Türkçesinekatkı sağlayacak, genel Türk dilinin kavram alanı çalışmalarına basamakkuracak, genel Türk dilinin anlambilimsel süreç modelini çıkarmaya yardımcıolacaktır.
Özet (Çeviri)
Otyzbayeva, Zhazira, The Metaphors In The Novel Silk Way Of KazakhNovelist Dukenbay Dosjanov, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. MelekErdem, 304 p.SUMMARYThis thesis is prepared to study metaphors in point of view cognitivesemantics which are finded from the novel called `Silk Way? of one of the famousKazakh novelist Dukenbay Dosjanov who skilfully use metaphors and metonymsin his explonation. In this thesis, the metaphors of novel `Silk Way? are studied inpoint of conceptual view leaning to research method of metaphors of G. Lakoffand M. Johnson, who established the theory of cognitive semantics. To allow forthe metaphor?s epistemic and ontological appropriateness, the maps of conceptswhich schemed on to metaphors were done and their sourse and target fields werestudied. In determine sourse and target fields, the words the source and targetfields, the word?s main and subsidiary meanings was researched in point of viewof General Turkish language. Furthermore the place of metaphors in GeneralTurkish culture was stated.We can see that the metaphors in `Silk Way? show us the high capasity ofcreature in point of veiw General Turkish cognitive semantics.Like in Kazakh linguistics, in General Turkish linguistics the function ofmetaphors in language, their formation mechanizm and their rol in language arethe one of the important issue which should be study. This study, will contribute toKazakh linguistics and will be step for semantics study General Turkish linguisticsand will help to get the process model of General Turkish semantics.