Effect of organizational identification on organizational commitment at General Directorate of Kirkuk Education
Kerkük Milli Eğitim Genel Müdürlüğü'nde örgütsel özdeşleşmenin örgütsel bağlılığa etkisi
  1. Tez No: 902226
  2. Yazar: MOHAMMED KHALAF HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Temel: Örgütsel özdeşleşme, örgütsel bağlılığın önemli bir öncülüdür. Bu araştırma, güçlü bir etkiye sahip olmasına rağmen çok dikkate alınmayan bir değişken olan örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini araştıracaktır. Amaç: Bu çalışmada örgütsel özdeşleşmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Daha net sonuçlar almak için bir kamu kurumu seçilmiştir. Metodoloji: Değişkenleri değerlendirmek için örgütsel davranış perspektifinin kullanılması daha uygundur. Veriler rassal örneklem yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak toplanacaktır. Veriler Kerkük Genel Müdürlüğü'nde çalışan kamu çalışanlarından toplanacaktı. Bulgular: Örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve sürekli bağlılık olmak üzere üç alt boyutu vardır. Duygusal bağlılık ve normatif bağlılık, örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Ayrıca toplam örgütsel bağlılık da örgütsel özdeşleşmenin anlamlı bir öncülüdür.
Özet (Çeviri)
Background: Organizational identification is a significant predictor of organizational commitment. This reseach will survey the effect of this variable on organizational identification as it is an underestimaed variable with a strong effect. Purpose: This study aimed to examine the effect of organizational identification on organizational commitment. A public institute is chosen to get more clear results. Methodology: Organizational behavior perspective should be used to evaluate the variables. The data will be collected by using random sampling method and semi-structured interview method. The data will be collected from the public employees working in General Directorate of Kirkuk. Findings: Organizational commitment has three subscales which are affective commitment, normative commitment, and continuous commitment. Affective commitment and normative commitment has a significant effect on organizational identification. The overall organnizational commitment is also a significant predictor of organizational identification.