Foreign trade between Türkiye and Russia in the context of complex interdependence: After Russia's invasion of Ukraine
Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra karmaşık karşılıklı bağımlılık çerçevesinde Türkiye ve Rusya'nın dış ticareti
- Tez No: 902253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmesinin ardından Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin liderliğinde Batılı müttefikler tarafından Rusya'ya uygulanan başta finansal ve politik yaptırımlara karşı Türkiye'nin tutumunun, Türkiye-Rusya ticari ilişkisini nasıl etkilediğini araştırmıştır. Türkiye, bir yandan Rusya'nın petrol, enerji kaynakları ve tahıl ürünlerine yüksek bağımlılığı, diğer yandan Batıyla tarihsel anlamda süregelen müttefikliği çerçevesinde keskin biçimde taraf alan bir tutum sergilemekten kaçınmış ve arabulucu bir rol üstlenmeyi hedeflemiştir. Çalışmada teorik açıdan Robert Keohane ve Joseph Nye tarafından 1977 yılında“Power and Interdependence”kitabında çerçevesi çizilen Karmaşık Karşılıklı Bağımlılık yaklaşımından faydalanılmıştır. Avrupa kıtasında ikinci dünya savaşının ardından meydana gelen en büyük savaş olarak nitelendirilen Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, komşuları ve ticaret partnerleri olması açısından Türkiye'nin ekonomik ve siyasi konumuna etkisi büyüktür. Bu anlamda Türkiye'nin tutumunun analiz edilmesi uluslararası ilişkiler literatürü açısından önem arz etmektedir. Çalışmada işgalden önceki 2021 yılı yıllık ticaret verileri ile işgal sonrası 2022 ve 2023 yılları arasında karşılaştırma yapılmıştır. Buna göre, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi yaptırımlardan sonra artmıştır. Sonuç olarak, Rusya ve Türkiye arasındaki karmaşık karşılıklı bağımlılıklar, Türkiye'nin yaptırımlara katılmama kararında önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studied how Türkiye's position on the financial and political sanctions imposed on Russia by Western allies following Russia's invasion of Ukraine on February 24, 2022, affects Türkiye-Russia trade relations. Türkiye has maintained a neutral position between the West and Russia due to its reliance on Russia's oil and energy resources and its historical alliance with Western countries and institutions. The study employed the complex interdependence approach of Robert Keohane and Joseph Nye, as outlined in their book“Power and Interdependence”(1977). The complex interdependencies between Türkiye and Russia have played a crucial role in determining the sanction decisions of Türkiye. The invasion of Ukraine by Russia, the most significant conflict in Europe after World War II, has had a considerable impact on Türkiye's economic and geopolitical position, given its trading partners and neighbors. Therefore, analyzing Türkiye's position on sanctions against Russia is crucial in international relations literature. This study compared official trade data from the 2021 (pre-invasion) and 2022, 2023 (post-invasion) periods. Accordingly, Türkiye and Russia increased their foreign trade volume after sanctions in that period. In conclusion, the complex interdependencies between Türkiye and Russia have played a crucial role in Türkiye's decision not to join sanctions on Russia.